Zbliżające się Święta Wielkiej Nocy to dla wielu z nas, oczywiście oprócz objadania się w gronie najbliższych, czas spędzony przed telewizorem. Niestety sama telewizja ma to do siebie, że nie może za każdym razem raczyć nas premierowymi pokazami, nowościami z kilku ostatnich lat. Dlatego przychodzi nam decydować się na pozycję starsze, często już wielokrotnie emitowane, jednak niezmiennie trzymające wysoki poziom – pisze Patryk Wolny.

Poniższa lista jest moim subiektywnym zbiorem filmów, które warto zobaczyć w trakcie nadchodzących świąt. Podczas selekcji kierowałem się przede wszystkich uniwersalnością obrazu, pragnąc, by mogły one być oglądane zarówno przez młodszych widzów, jak i starszych.


SOBOTA – 26.03


„Rango” [TVN, 19:00]

gatunek: Western, Animacja, Przygodowy
reżyseria: Gore Verbiński
scenariusz: John Logan

Rango jest kameleonem, który właśnie przechodzi trudny okres w swoim życiu. Zrządzeniem losu trafia do małego miasteczka Dirt leżącego pośrodku pustyni Mojave. Jego przybycie połączone z wydarzeniami wielkiej wagi oraz sporą ilością szczęścia sprawia, że wkrótce obejmuje on stanowisko miejscowego szeryfa. Oczywiście miasteczko pełne jest bandytów i złoczyńców, a nasz bohater… no cóż przekonajcie się sami.

Dlaczego warto poznać losy Rango? Otóż nigdy wcześniej nie widziałem animowanego westernu w pełnym metrażu i nie sądziłem, że może to wypaść aż tak dobrze. Kolejna sprawa to Johnny Depp podkładający głos pod głównego bohatera, czy w końcu dlatego, że to wcale nie jest bajka dla małych dzieci, a fabuła potrafi naprawdę przyjemnie zaskoczyć swoimi zwrotami akcji.

Animacja pulsuje u mnie także za nawiązanie do filmu Fear and Loathing in Las Vegas oraz inne ciekawe smaczki.

*

Flyboys – bohaterska eskadra [TVP1, 21:30]

gatunek: Dramat, Wojenny
reżyseria: Tony Bill
scenariusz: Phil Sears, David S. Ward, Blake T. Evans

Losy bohaterskiej Eskadry Lafayette. Pierwsza wojna światowa, młodzi amerykańscy chłopcy przybywają do opanowanej wojną Francji uczyć się pilotażu i walczyć na froncie, jeszcze zanim same Stany Zjednoczone zdecydowały się przyłączyć do konfliktu.

Pierwsza wojna światowa pomimo całego okrucieństwa miała swój urok. Nie chodziło tam tylko o eksterminację, jak w przypadku wojny Hitlera. Dużo wyraźniejsze było braterstwo broni, heroizm, a nawet samo umieranie. Stare samoloty dwu, trzypłatowe, czy wielkie Zeppeliny sunące po niebie, to właśnie dla takiego klimatu, który aż wylewa się z telewizora warto poświęcić niecałe trzy godziny i poznać los chłopaków z Eskadry Lafayette.

Obraz zaproponowany przez Tonego Billa może i jest pełen amerykańskiego patosu, jednak jako widowisko sprawdza się doskonale. Dobrze napisany i wyreżyserowany scenariusz oraz gwiazdorska obsada gwarantują dobrą zabawę.

Pozostałe filmy warte uwagi:

 • Ślady Zbrodni [TV4, 22:35]
 • Poltergeist [HBO, 22:15]
 • Piraci z karaibów: Na nieznanych wodach [TVP2, 15:20]
 • Gladiator [TV6, 23:55]
 • Siódmy Syn [CANAL+, 21:00]
 • Trylogia: Powrót do przeszłości [TV4, 14:30]

NIEDZIELA – 27.03

Siedmiu wspaniałych [TVN7, 11:40]

gatunek: Western
reżyseria: John Sturges
scenariusz: Walter Newman, Walter Bernstein, Akira Kurosawa, Hideo Oguni, Shinobu Hashimoto, William Roberts

Kolejny już western na liście, jednakże tym razem to prawdziwy klasyk. Fabuła opowiada o mieszkańcach małej meksykańskiej wioski, która wynajmuje siedmiu amerykańskich rewolwerowców do obrony przed bandytami. Tak w skrócie można streścić przebieg filmu. Jednak Siedmiu wspaniałych to obraz ponadczasowy.

Wychodzę z założenia, że można nie lubić danego gatunku, jednak są takie filmy, które powinny zadowolić każdego nie ważne od jego upodobań i właśnie z takim dziełem mamy tutaj styczność.

Warto także dodać, że przy scenariuszu pracował sam Akira Kurosawa ojciec Siedmiu samurajów, filmu który opowiada historię niemal identyczną, a który także jest dziełem wyjątkowym i ponadczasowym.

O argumentach przemawiających za tym filmem można by napisać i dobrą książkę, ja jednak podsumuje całość pewnym zdaniem, słowami wypowiedzianymi przez jednego z głównych bohaterów Chrisa Adamsa: „Ludzie są tańsi niż broń”.

*

Goldeneye [TVP2, 20:05]

gatunek: Sensacyjny
reżyseria: Martin Campbell
scenariusz: Jeffrey Caine, Bruce Feirstein

Zachodzę w głowę, czy filmy z Agentem 007 trzeba jeszcze komukolwiek przedstawiać? Nie ma chyba drugiego tak znanego tajnego agenta na świecie jak James Bond. Zapewne zdecydowana większość ludzi nawet jeśli za filmami z tej serii nie przepada, to samego jej bohatera kojarzy.

Natomiast o czym jest Goldeneye. Otóż zły charakter kradnie tajną radziecką broń zwaną właśnie Goldeneye, która pozwala kontrolować satelity. Agent jego królewskiej mości ma za zadanie powstrzymać złoczyńcę i przywrócić ład na ziemi. Jednakże filmy o Bodzie nie należą do tych, które broniłby się mocną fabuła, tutaj liczy się akcja, wybuchy, szybkie samochody, najnowocześniejsze gadżety no i oczywiście piękne kobiety.

W roli Bonda debiutuje Pierce Brosnan, którego uważam za jednego z lepszych odtwórców tej roli, a towarzyszące mu piękności to Izabella Scorupco i Famke Janssen. Nic tylko rozsiąść się wygodnie przed telewizorem i podziwiać.

Pozostałe filmy warte uwagi:

 • Kung Fu Panda II [TVN, 14:50]
 • Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki [TVN, 10:25]
 • Wróg Publiczny [Stopklatka TV, 20:00]
 • Pianista [TVP HD, 23:55]
 • Pingwiny z Madagaskaru [Canal+ Family, 11:00]

PONIEDZIAŁEK – 28.03

Dom latających sztyletów [TVP Kultura, 16:05]

gatunek: Kostiumowy, Melodramat, Przygodowy
reżyseria: Yimou Zhang
scenariusz: Yimou Zhang, Feng Li, Bin Wang

Jedyna azjatycka pozycja w całym zestawieniu. Nie ukrywam, że chętnie częściej oglądałbym produkcje z Dalekiego Wschodu, jednak są one albo zbyt odmienne od naszego światopoglądu przez co trudno im się przebić na rynki zachodnie lub po prostu cieszą się małym zainteresowaniem, przez co wydawanie ich jest mało opłacalne.

Nawet stara dobra Gojira musiała przejść na stronę Hollywood by już jako Godzilla podbijać serca fanów na całym świecie.

Jednak wracając do Domu latających sztyletów najprościej ujmując to tradycyjny Chiński film akcji. Kiedyś spotkałem się z takim oto stwierdzeniem: jeśli widziało się jeden, to widziało się wszystkie. Oczywiście się z nim nie zgadzam, jednak muszę przyznać, że jeśli ktoś ma uczulenie na styl walki zaproponowany przez azjatyckich twórców raczej nie znajdzie przyjemności z seansu i tego filmu. Proponuje sprawdzić zwiastun, jeśli nie odstraszy to dać szanse Domu latających sztyletów.

Sama historia dzieje się w Chinach w IX wieku no i jest niezwykle prosta: dwaj kapitanowie otrzymują zadanie uśmiercenia nowego przywódcy buntowników, którzy zagrażają skorumpowanej władzy. W filmie jest sporo walki oraz miłości, a wszystko zaprezentowanie przez znakomitą obsadę aktorską.

Dla osób gustujących w azjatyckim kinie walki warto nadmienić, że Yimou Zhang jest reżyserem odpowiedzialnym choćby za obraz Hero, który także bardzo polecam.

*

Trylogia: Powrót do przyszłości [TV4, 11:00]

gatunek: Komedia, Przygodowy, Sci-Fi
reżyseria: Robert Zemeckis
scenariusz: Bob Gale, Robert Zemeckis

Trylogia opowiada o nieco zwariowanym doktorze Brownie oraz jego wehikule czasu, dzięki któremu wraz ze swoim przyjacielem Martym McFlyem podróżują zarówno w przyszłość jak i przeszłość, często sporo w nich mieszając.

Filmy z serii: Powrót do przyszłości to przed wszystkim znakomita porcja dobrej komedii oraz przygody, która na te kilka godzin powinna bez problemu przykuć uwagę zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Całość emitowana jest także w Sobotę od godziny 14:30 o czym wspomniałem w pozostałych filmach wartych uwagi. Jednakże zdecydowałem się umieścić ją na liście poniedziałkowej ze względu na, jak wierzę, większą dostępność czasu. Sobota to jednak jeszcze ostatnie przygotowania, dla niektórych może i dzień pracujący. Natomiast poniedziałek raczej jest dniem wolnym, pełnym lenistwa, dzięki czemu łatwiej poświęcić pół dnia na oglądanie telewizji.

Rzadko zdarza się by pokazywano serie filmów zaraz po sobie, w jednym ciągu, dlatego tym bardziej jest to świetna okazja do odświeżenia sobie tych znakomitych obrazów lub w przypadku gdy ktoś jeszcze nie miał okazji oglądać, do nadrobienia zaległości.

Pozostałe filmy warte uwagi:

 • Bruce Wszechmogący [Polsat, 20:10]
 • Osada [TV4, 20:00]
 • Grawitacja [TVN, 15:20]
 • Atlas Chmur [Stopklatka TV, 20:00]
 • Sekretne Życie Waltera Mitty [Polsat Film, 23:15]

Wybrał | Patryk Wolny

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlacebo zagra w Torwarze
Następny artykułFilmy w sam raz na Wielkanoc
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.