Już 3 marca rozpoczyna się kolejny sezon Polish Cinema for Beginners, cyklu prezentującego selekcję najciekawszych polskich filmów z angielskimi napisami. Z okazji 6. odsłony podkręcamy głośność – w programie nadchodzącej edycji znalazły się tylko prawdziwe „evergreeny” polskiej kinematografii, najbardziej interesujące filmy muzyczne.

Organizowany od 2012 roku Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali całego kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury. Pokazy Polish Cinema for Beginners poprzedzone są zawsze wprowadzeniem eksperta, przybliżającym tematykę i kontekst filmu, a podsumowane dyskusją, podczas której widzowie mogą rozwiać wątpliwości lub po prostu porozmawiać o tym, co z tego, co zobaczyli na ekranie, przypadło im do gustu, a co nie. W czasie poprzednich edycji międzynarodowa publiczność zobaczyła m.in. „Matkę Joannę od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy, „Rewers” Borysa Lankosza czy „W ciemności” Agnieszki Holland.

Najnowszy sezon odbywać się będzie pod hasłem „POLISH BEATS”. Playlista oznaczona numerem sześć na pewno nie będzie nudna: na ścieżkach dźwiękowych obrazów, które tej wiosny zobaczą widzowie, znajdziemy tak hip-hop z katowickich blokowisk („Jestem bogiem” Leszka Dawida), jak i „muzykę chodnikową” rozbrzmiewającą, jak kraj długi i szeroki, w nadwiślańskich dyskotekach („Disco Polo” Macieja Bochniaka), piosenki legendarnej piątki z Liverpoolu rozbrzmiewające gdzieś na prowincji komunistycznej Polski („Yesterday” Radosława Piwowarskiego) i śpiew, co prawda współczesnych i musicalowych, ale wciąż śmiertelnie niebezpiecznych syren („Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej). Finałem sezonu będzie spotkanie z kultową kolaboracją artystyczną Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Komedy – niezwykle pięknym, przesyconym jazzem filmem „Niewinni czarodzieje”.

6. edycja Polish Cinema wystartuje 3 marca o godzinie 19:00 pokazem „Jestem bogiem” i rozbrzmiewać będzie w Kinie Nowe Horyzonty co dwa tygodnie aż do 28 kwietnia.

Projekt jest częścią programu ​​Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Print
Print