Wrocławska Fundacja Filmowa zaprasza na piąty seans z cyklu Polish Cinema for Beginners – 17 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy i inni fani polskiej kinematografii będą mieli okazję zobaczyć „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Wyprodukowany w 1981 roku „Przypadek” przedstawia trzy alternatywne życiorysy młodego mężczyzny zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba złapania odjeżdżającego pociągu. W roli głównej występuje początkujący wówczas Bogusław Linda, obok niego na ekranie pojawiają się tuzy polskiego filmu – m.in. Tadeusz Łomnicki i Zbigniew Zapasiewicz. Ekspertem piątego spotkania Polish Cinema for Beginners będzie Adriana Prodeus – krytyczka filmowa, kuratorka sztuki i stypendystka Fulbrighta na New York University, która wprowadzi widzów w temat polskiej i zagranicznej twórczości Kieślowskiego i pokaże, jak wpłynęła ona na rozwój kina na świecie.

„Przypadek” to już przedostatni seans drugiego sezonu Polish Cinema for Beginners. Ostatnie spotkanie odbędzie się 8 maja. Filmem kończącym tę edycję PCfB będzie „Dług” Krzysztofa Krauzego, który zaprezentuje widzom Błażej Hrapkowicz, dziennikarz filmowy związany z Polskim Radiem.

 Najbliższy seans odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Polish Cinema for Beginners jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i zostało dofinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Autor | Kuba Żary