Walim, klisze, Fili Rozbicki, rok 1947… kto jeszcze nie słyszał, to zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia spektaklu muzycznego „POLSKA 120” w reżyserii Martyny Majewskiej, wydarzenia inspirowanego kliszami powojennego Walimia.

A tak się zaczęło… 

W Walimiu, małym miasteczku położonym w Górach Sowich w województwie dolnośląskim, doszło do niesamowitego odkrycia. Na strychu pewnej walimskiej kamienicy w starych walizkach znajdowało się pudełko ze 120 kliszami fotograficznymi z lat 1947–1952. Walimscy pasjonaci historii postanowili zaopiekować się znaleziskiem. Na czarno–białych zdjęciach pojawił się świat, którego już nie ma: ludzie, miejsca, krajobrazy…

Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki, nieżyjący już organista kościelny. – Pan Filip z pasją fotografował ludzi, architekturę i codzienne życie. Na kliszach utrwalił około 800 zdjęć. Udało się ocalić i wywołać prawie wszystkie fotografie – mówi Łukasz Kazek, pasjonat historii. – To obraz świata, którego już nie ma. Na zdjęciach są ludzie, niektórzy z nich żyją w Walimiu po dzień dzisiejszy, wielu z nich rozpoznało siebie lub swoich bliskich. Ich historie przybycia na Ziemie Zachodnie są niesamowite i niezwykle interesujące. Zdjęcia Filip Rozbickiego, to unikatowy obraz historii zwykłych ludzi, którzy po zakończeniu II wojny światowej przyjechali w to nieznane miejsce. Ciężką pracą kształtowali swoją „małą ojczyznę” Wustewaltersdorf, który po 1945 roku stał się Walimiem – dodaje.

To przypadkowe zdarzenie stało się inspiracją a jednocześnie zaczynem spektaklu muzycznego pt. „POLSKA 120″ w reżyserii Martyny Majewskiej.


„POLSKA 120”
spektakl muzyczny na podstawie zdjęć z powojennego Walimia
Premiera: 11.11.2016
Scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
Scenografia i kostiumy: Anna Haudek
Muzyka:  Dawid Majewski
Projekcje:  Jakub Lech
Obsada:
Katarzyna Kłaczek (gościnnie)
Anna Jezierska
Bożena Oleszkiewicz
Patrycja Rojecka
Joanna Kowalska (gościnnie)
Paweł Kuźma
Paweł Pawlik
Muzycy:
Żenia Betliński/Grzegorz Piasecki
Michał Bocek
Dawid Majewski
Bartek Miarka

Najbliższe spektakle:

10 lutego 2017 | godz. 18:00
11 lutego 2017 | godz. 18:00

Na spektakl zapraszamy do Parku Wielokulturowego STARA KOPALNIA  w Wałbrzychu.