Kolejny tydzień, kolejna porcja nowości od amerykańskiego giganta. Pośród nich znakomity dramat oraz dwa trzymające w napięciu filmy science fiction, a także kilka informacji o zmianach w ofercie seriali – pisze Patryk Wolny.

Netflix to nie tylko filmy, w minionym tygodniu zostały udostępnione napisy do czwartego sezonu serialu House of Cards z Kevinem Spaceyem w roli głównej. Fanom pozostaje mieć tylko nadzieję, że z nadejściem piątego sezonu, który został już przecież zapowiedziany, napisy będą czekać wraz z jego premierą w polskim Netflixie.

Ciekawostką są także informacje o nadchodzącym serialu Dr House, który w Polsce cieszył się sporą popularnością. Na razie jednak nic nie wiadomo na temat przewidywanej polskiej premiery oraz dostępności polskich napisów, jednak już teraz dostępna jest podstrona poświęcona serialowi na Netflixie. Osobiście czekam z niecierpliwością, chętnie obejrzę ponownie przygody sarkastycznego Gregory’ego House’a.

Ostatnią pozycją, o której chciałbym wspomnieć nim przejdziemy do listy trzech wybranych filmów, jest miniserial komediowy Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości. Nigdy nie zwracałem szczególnej uwagi na pomniejsze produkcje bazujące na popularnych tytułach kinowych. W przypadku nowych przygód Po zdecydowałem się zaryzykować. Legendzie o niezwykłości zdecydowanie daleko do jej starszych braci, jednak pomimo wszystko seans okazał się całkiem przyjemny. Są to krótkie historie opowiedziane przez Smoczego Wojownika, z akcją osadzoną pomiędzy drugą a trzecią częścią filmu. Wielu, zwłaszcza młodszych widzów, może rozczarować fakt, że dostępna jest wersja wyłącznie z napisami.

Jednak dość już o serialach, w tym tygodniu Netflix uzupełnił pozycję filmowe o 40 nowych napisów i ponad 20 ścieżek audio z polskim lektorem. Na liście znalazło się kilka kinowych hitów, a także sporo pomniejszych produkcji. Wybór wbrew pozorom nie był wcale prosty. Mimo wszystko mam nadzieję, że choć w małym stopniu pomoże on wam w dobraniu dobrego filmu na wieczorny seans. Zapraszam.


Equilibrium (2002)

 

NETFLIX: https://www.netflix.com/title/60024935

A gdyby tak nie odczuwać emocji, leczyć się z nich, niczym z choroby? Taką wizję świata proponuje Kurt Wimmer w swoim thrillerze sci-fi – Equilibrium. Historia opowiada o losach pewnego odpowiedzialnego za pilnowanie porządku kleryka, który nie zażywa swej porcji lekarstw, co w efekcie prowadzi do niemal całkowitej zmiany jego życia i postrzegania świata.

Libria, futurystyczne państwo wykreowane na potrzeby filmu, to okrutne miejsce, gdzie odczuwanie nawet najmniejszych emocji karane jest śmiercią. Obywatele zmuszeni są do zażywania specjalnych lekarstw, które okradają ich z uczuć. Obdzierają dusze, pozostawiając puste skorupy. Wszystko w imię pokoju, czyż nie brzmi to intrygująco?

Equilibrium nie jest filmem odkrywczym ani błyskotliwym, fabularnie został mocno osadzony na dziełach takich autorów jak Orwell czy Dick. I pomimo że film ukazał się po Matrixie, do którego często jest porównywany, to po dzień dzisiejszy stanowi ciekawą odskocznię, miły powiew świeżości w gatunku sci-fi.

Film dostępny z napisami.


Gravity (2013)

 

NETFLIX: https://www.netflix.com/title/70274337

Fabuła w tym filmie niemal mogłaby nie istnieć. Natomiast strona techniczna Grawitacji to istne cudo. Już podczas prologu, widz zostaje wręcz wgnieciony w fotel i pozostaje już tak aż do napisów końcowych. Oczywiście seans w kinie, a zwłaszcza w 3D potęguje ten efekt, jednak wieczór przed telewizorem także nie powinien nikogo rozczarować.

Dwójka astronautów stara się przeżyć w kosmosie po tym, jak ich stacja zostaje niemal całkowicie zniszczona przez szczątki satelity. Mrok, samotność, przerażająca wręcz cisza to wszystko na co możemy liczyć dryfując w odmętach wszechświata. Pozostaje jedynie przygotowanie i ostatecznie oczekiwanie na śmierć. Tak w skrócie da się streścić cała fabułę.

Dramat Alfonso Cuarona może i nie jest perfekcyjny. Nie oszukujmy się, duet George Clooney-Sandra Bullock zagrał dobrze, jednak do geniuszu aktorskiego wiele zabrakło. Sama reżyseria to także robota raczej rzemieślnicza. Jednak polecam ten film przede wszystkim ze względu na efekty i zdjęcia, które, jak wspomniałem, zostały zrealizowane na mistrzowskim poziomie. Porwać też może symbolika przemiany głównej bohaterki, jej wzywanie Boga w chwili próby. Pytania, które mogą się narodzić podczas seansu, z tym najważniejszym, czy w kosmosie Bóg w ogóle nas jeszcze słyszy?

Odradzam oglądanie Grawitacji na ekranach laptopa, czy innych urządzeniach z małym ekranem. Zwyczajnie nie doświadczy się tego ogromu kosmosu, mija się to z celem.

Film dostępny z napisami.


Good Will Hunting (1997)

 

NETFLIX: https://www.netflix.com/title/17405997

Na samym początku warto zaznaczyć, że Buntownik z wyboru (Good Will Hunting) za swój scenariusz został nagrodzony statuetką Oscara i jest to informacja o tyle ważna, że to właśnie fabuła stanowi główny powód, dla którego film znalazł się na tej liście. To opowieść o młodym matematycznym geniuszu, który za nic ma formalne wykształcenie. Jednak kiedy zostaje oskarżony o pobicie policjanta, z pomocą przychodzi mu profesor M.I.T., proponując podjęcie nauki i terapię psychologa w zamian za zwolnienie z aresztu.

Scenariusz autorstwa dwóch utalentowanych aktorów, Bena Afflecka i Matta Damona, nie tylko zdobył uznanie widzów i krytyków, został także znakomicie odegrany, w efekcie czego powstał film na swój sposób unikalny. Raz na kilka lat zdarzają się prawdziwe cuda, rodzą się ludzie, którzy wręcz są stworzeni by zmieniać świat. I jednym z nich jest tytułowy buntownik z wyboru. Film niezwykle głęboki, nieustannie nakłaniający widza do przemyśleń oraz, co najważniejsze, powracania do niego jeszcze długo po seansie.

Dlatego, jeśli lubisz filmy poważne, w których to nie akcja i wybuchy są podstawą scenariusza, a ludzie i ich problemy, szczerze polecam historię młodego buntownika z wyboru.

Film dostępny z napisami.


Autor | Patryk Wolny