Pierwsze koreańskie seriale i sporo dobrego kina. Miniony tydzień to ponownie kawał dobrej roboty ze strony Amerykanów.

Kolejny raz Netflix nie daje powodów do narzekań. Dodano lektora lub napisy do ponad sześćdziesięciu produkcji. Niektóre oczywiście się dublują, inne pojawiają jako nowości ponownie, pomimo że wcześniej już posiadały polskie literki lub ścieżkę dźwiękową. Jednak wraz z końcem kolejnego, już czwartego miesiąca, widać, że amerykański dostawca nie osiada na laurach.

Inna sprawa, że po bardzo wielkim zainteresowaniu w pierwszym miesiącu, wielu subskrybentów z Polski zdecydowało się zrezygnować i nie przedłużyć umowy. Dla osób aktywnie korzystających jest to o tyle dobra informacja, że teraz możemy oczekiwać walki o konsumenta.

Wracając jednak do samej oferty: dodano lektora do serialu Dexter, który od lutego dostępny był z napisami. Jednak nie to jest największą niespodzianką. Pojawiły się napisy do dwóch seriali koreańskich, które może i są dość specyficzne, jednak znajdują spore uznanie także pośród europejskich odbiorców. Pierwszy z nich to Can We Get Married?, historia kilku par, które na 100 dni przed ślubem ścierają się ze swoimi matkami, chcącymi za wszelką cenę dołożyć swoje przysłowiowe pięć groszy. Drugi, Love Again, to mało znana opowieść o miłości, która wiele lat później rozkwita na nowo po spotkaniu na szkolnym zjeździe. Warto sprawdzić, choćby eksperymentalnie. Azjatyckie produkcje potrafią naprawdę zaskoczyć, a poziom ich wykonania wielokrotnie bije na głowę ten znany z amerykańskich czy europejskich filmów i seriali.

Jeśli natomiast ktoś preferuje filmy, to w minionym tygodniu także sporo się działo. Tym razem wybrałem całkowicie różne pozycje: thriller, science fiction oraz komedia, a na deser intrygujący dokument.


Seven (1995)

https://www.netflix.com/title/950149

Bardzo mnie cieszy dodanie napisów akurat do tego filmu. Osobiście znajduje się on bardzo wysoko na mojej liście produkcji, do których wracam co pewien czas by odkrywać je na nowo. Za każdym razem bawiąc się równie wyśmienicie.

Siedem to przerażający thriller psychologiczny opowiadający o dwójce detektywów tropiących niejakiego Johna Doe, seryjnego mordercę, który za motyw przewodni swoich zbrodni wybrał grzechy główne. I tak oto mamy siedem dni tygodnia, siedem grzechów głównych i w końcu siedem sposobów na odebranie człowiekowi życia. Brzmi interesująco.

Aktorsko film prezentuje bardzo wysoki poziom. W rolę detektywów wcielają się Morgan Freeman i Brad Pitt. Natomiast pod postacią Johna możemy oglądać Kevina Spacey’ego.

W końcowych scenach detektyw David Mills (Pitt) wypowiada następujące słowa: „what’s in the box?” Pudełko to stanowi idealne zakończenie, zwieńczenie psychologicznej wojny pomiędzy seryjnym mordercą a detektywem. Warto obejrzeć, by się samemu przekonać, co znajduje się wewnątrz i dlaczego ten cytat jest tak popularny.

Film dostępny z napisami.


2001: A Space Odyssey (1968)

https://www.netflix.com/title/207856

Za dwa lata minie równo 50 lat od premiery tego arcydzieła sztuki filmowej, reżyserii Stanleya Kubricka, który przyczynił się do wyznaczenia całkowicie nowego poziomu dla filmów science fiction.

Trzy oddzielne obrazy, daleka przeszłość, następnie genialny skok w przyszłość do skolonizowanej przestrzeni kosmicznej, by ostatecznie zatrzymać się na podróży astronauty Bowmana w niezbadane rejony kosmosu, gdzie dane będzie mu poznać najgłębiej skrywane tajemnice wszechświata. Luźno powiązane historie łączą się w obraz, który do dziś zaskakuje i potrafi równie mocno zafascynować coraz to młodsze pokolenia, nawet pomimo tylu lat na karku. Warto pamiętać też, że film został nakręcony na podstawie powieści Arthura C. Clarke’a pod tym samym tytułem.

Film dostępny z napisami.


Special Correspondents (2016)

https://www.netflix.com/title/80048940

Oryginalna produkcja od Netflixa, która pozornie może kojarzyć się z nieco tanim, głupkowatym humorem, jednak tym milej można się zaskoczyć, kiedy okazuje się, że jest to film całkiem przyzwoity, a i sporo się można podczas seansu pośmiać.

Ricki Gervais jest jednym z moich ulubionych brytyjskich aktorów komediowych. W specjalnych korespondentach wciela się on w rolę Alberta Fincha, jednego z dwójki tytułowych korespondentów. Więc jeśli podobały się wam inne filmy Gervaisa, takie jak Miasto Duchów, Było sobie kłamstwo, czy choćby Noce w muzeum, to i tym razem powinniście się znakomicie bawić.

Wypada także wspomnieć słów kilka o samej fabule. Otóż jakie kłopoty mogą spotkać radiowego korespondenta i technika, kiedy gubią oni swoje paszporty, w konsekwencji czego postanawiają ukryć się w Nowym Jorku, wcześniej pozorując swoje porwanie w ogarniętej wojną Ameryce Południowej. A w dodatku, postanawiają nieco, a nawet bardziej niż nieco, pozmyślać wiadomości z frontu, otóż prowadzi to do wielkiej katastrofy.

Film dostępny z napisami.


Hot Girls Wanted (2015)

https://www.netflix.com/title/80038162

Hot Girls Wanted podobnie jak Special Correspondents został przygarnięty przez Amerykanów dołączając do serii Netflix original. Natomiast swoją premierę miał podczas Sundance Film Festival w 2015 roku, gdzie został ciepło przyjęty przez widownie.

Film składa się z serii wywiadów podczas których młode kobiety w wieku od 18 do 25 lat opowiadają o swoich początkach z amatorskim porno publikowanym w internecie. Jednak nie są to opowieści pełne miłości i szczęścia. Szybko okazuje się, że co początkowo miało wydawać się znakomitym sposobem do zarobku, ma też swoje mroczne strony.

Pokusiłem się o dodanie tej pozycji w formie dodatku. Przede wszystkim dlatego, by zwrócić na niego uwagę i na problem, który gdyby się zgłębić w temat, dotyczy także wielu dziewczyn w Polsce. Niemniej zdaję sobie sprawę z tego, że tematyka tego dokumentu nie każdemu musi przypaść do gusty. Jednak by się przekonać, warto zobaczyć samemu.

Film dostępny z napisami.

Autor | Patryk Wolny