Joanna Wnuczek, studentka Politechniki Wrocławskiej, opracowała projekt architektoniczno-urbanistyczny „Desert Bloom”, który został doceniony przez międzynarodowe jury. Praca, w której przedstawiła wizję osiedla w Dubaju, zdobyła wyróżnienie w konkursie MULTICOMFORT House Student Contest.

W finale oceniono 50 projektów przedstawionych przez zespoły z 28 krajów. 14. gala wręczenia nagród, która miała miejsce w Dubaju, gdzie ponownie została przedstawiona przez autorkę przed międzynarodowymi ekspertami, takimi jak m.in. David Basulto, CEO portalu ArchDaily. Pierwsze miejsce w konkursie zajęli studenci z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Południowej Afryce. Następnie w kolejce znalazł się projekt z Uniwersytetu Brest State na Białorusi. Trzecie miejsce przypadło w udziale studentom z Darmstadt University of Applied Sciences w Niemczech.

Partnerem 14. konkursu były władze Dubaju – Dubai Municipality i Dubai Properties Group. Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu propozycji zrównoważonego osiedla położonego na wybrzeżu zatoki Al Jaddaf w Dubaju. To duże wyzwanie – w ciągu ostatnich 70 lat populacja Dubaju wzrosła stukrotnie, natomiast samo miasto powiększyło swoją powierzchnię 400 razy.

Projekty infrastruktury w konkursie uwzględniały wytyczne techniczne standardu MULTICOMFORT Saint-Gobain zapewniające mieszkańcom komfort termiczny, akustyczny, dobrej jakości powietrza i wizualny w wyjątkowo gorącym oraz wilgotnym klimacie. Przypomnijmy, że średnia letnia temperatura w Dubaju to 42 stopnie, a częstym zjawiskiem są burze piaskowe. Obok redukcji zużycia energii dodatkowym wymaganiem konkursu było podkreślenie w projekcie kontekstu otoczenia i zaproponowanie rozwiązań sprzyjających narodzinom wielokulturowej społeczności – mówi Piotr Wereski, Habitat Technical Manager w Grupie Saint-Gobain.

Projekt Joanny Wnuczek zawiera w sobie wszystkie narzucone w zadaniu konkursowym zagadnienia poprzez nawiązania do architektury wernakularnej (ludowej) oraz zastosowanie innowacyjnych materiałów.

W moim projekcie skupiłam się na rozwiązaniach, które sprzyjają rozwojowi żywej, wibrującej społeczności. W koncepcji urbanistycznej przykładem są wysoko zamontowane osłony ulic. Panele mają falujący kształt niczym pustynne wydmy. Z kolei ażurowa powierzchnia paneli to nawiązanie do tradycyjnych, drewnianych maszrabij, czyli okiennych żaluzji, które już wieki temu chroniły przed słońcem, jednocześnie przepuszczając świeże powietrze. Dzięki osłonom ulice Dubaju ożyją – chronione przed żarem, hałasem i pyłem ponownie staną się miejscem spotkań – opowiada Joanna Wnuczek.

W bryle ważnym elementem okazały się przestronne tarasy kojarzone z architekturą wschodu. To one w zestawieniu z przeszklonymi fasadami współtworzą prywatną przestrzeń połączoną z otaczającym osiedle krajobrazem. Zastosowanie nowoczesnego, niskoemisyjnego szkła chroni budynki przed przegrzewaniem. Elementem wspomagającym wentylację są tradycyjne bliskowschodnie wieże wiatrowe, zwane w języku arabskim łapaczami wiatru. Wymuszają one przepływ świeżego powietrza do wnętrza. Promotorem tego projektu jest dr hab. inż. arch. Anna Bać z Politechniki Wrocławskiej.

Tak prezentuje się projekt polskiej studentki:

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: MULTICOMFORT Saint-Gobain