Polska drużyna lacrosse wzięła udział w Mistrzostwach Świata lacrosse w Izraelu 2018. Reprezentacja zajęła 32. miejsce. Wśród kadrowiczów znaleźli się zawodnicy wrocławskiego klubu lacrosse – Kosynierzy.

W fazie grupowej przeciwnikami Polski były reprezentacji Ugandy, Hong-Kongu i Luksemburgu.

Pierwszy mecz z Ugandą Polacy wygrali 16:4. Bramki dla reprezentacji zdobyli m.in. Jan Rydzak, Marcin Janiszewski i Jan Śmigiel z wrocławskiego klubu.

Kolejnym przeciwnikiem była reprezentacja Hong-Kongu. Azjaci okazali się jednak lepsi i pokonali polską ekipę 9:7. Dobrą dyspozycję pokazał Ryszard Matkowski.

Po porażce, Polacy zdołali pokonać Luksemburg. Pewnie wygrali 15:6. W spotkaniu bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy Kosynierów. Zdobyli aż 8 bramek w całym spotkaniu. Jan Śmigiel zdobył cztery bramki. Luke Stypulkowski dorzucił dwie, a Marcin Janiszewski i Ryszard Matkowski po jednej.

Grupa oliwkowa (zwycięstwa, porażki, bramki):

1. Hong Kong 3-0 45:9
2. Polska 2-1 38:19
3. Uganda 1-2 12:38
4. Luksemburg 0-3 13:42

Polacy zajęli 2. miejsce w grupie oliwkowej. Ich rywalem w kolejnym etapie byli Austriacy. 

Pierwszy mecz fazy pucharowej z Austrią Polska niestety przegrała 8:12. Mimo przegranej, Kosynierzy Wrocław ponownie wykazali się na tle całej drużyny. Ryszard Matkowski zdobył trzy gole, Jan Śmigiel dwa, a Jan Rydzak dołożył jedno trafienie.

Kolejną porażkę 7:9 Polacy ponieśli w starciu z Holandią. Po dwie bramki zdobyli Luke Stypulkowski i Ryszard Matkowski.

Po przegranej, reprezentacja ponownie trafiła na drużynę z Hong-Kongu. Również tym razem musiała uznać wyższość Azjatów. Tym razem przegrała 5:16. Na listę strzelców wpisał się tylko Jan Śmigiel.

W następnym starciu Polacy rywalizowali z Belgami. Przegrali minimalnie 11:12. Po dwie bramki trafili Ryszard Matkowski i Jan Śmigiel. Trafienie od siebie dołożył ten Jan Rydzak.

Ostatni mecz Polska przegrała z Hiszpanią 4:9. Ostatecznie zajęła 32. miejsce. Przed wyjazdem Polacy liczyli na co najmniej 20. pozycję.

Polska reprezentacja będzie miała okazję powalczyć za to na Mistrzostwach Europy 2020, który odbędą się we Wrocławiu.


Autor: Oliwia Stasiak