Urodzaj, autorstwa Michała Woroniaka, w nietuzinkowy sposób pokazuje wielkopolski krajobraz. Fotograf stara się uchwycić architekturę przemysłową regionu i jego codzienność. To co, mogłoby wydawać się zwykłe i nudne, staje się niepowtarzalne. Wystawę można zobaczyć w Muzeum Współczesnym Wrocławia do 10 września, natomiast wernisaż odbędzie się w piątek 6 lipca o godzinie 18:00.

Próba systematycznego ujarzmienia natury, architektura przemysłowa charakterystyczna dla Wielkopolski oraz jej symetria i powtarzalność. Wszystkie te elementy obecne są na zdjęciach Michała Woroniaka. Fotograf od 2016 roku uwiecznia krajobraz południowej Wielkopolski. Koncentruje się na pozornie nieistotnych, zwyczajnych i często pomijanych elementach przestrzeni.

Urodzaj. Michał Woroniak
Urodzaj to również swego rodzaju hołd dla regionu, którego przyszłość jest niepewna. Plany budowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego na tych terenach poważnie zaniepokoiły mieszkańców. Są świadomi, jakie zagrożenia dla ich dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego oraz materialnego wynikają w związku z eksploatacją złóż węgla. Woroniak kierując swój aparat na rejon uznawany za spichlerz Polski zadaje również pytanie: Czy bezpieczeństwo energetyczne państwa jest dla nas najważniejsze?

Michał Woroniak - Urodzaj
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocławia do 10 września 2018 roku. Wernisaż odbędzie się w piątek 6 lipca o godz. 18:00.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe Muzeum Współczesnego Wrocławia