Dwunastu podjęło się realizacji sztuki Michała Występka, historii o wielkim artyście, jego utworach i szaleństwie, które jest nieodzowną częścią życia. Udało im się wykreować spektakl na swój sposób wyjątkowy, który z pewnością zasługuje, by przysiąść i przyjrzeć się mu bliżej – pisze Patryk Wolny.

Półwariaty można odebrać jako swoistą grę z widzem. Zabawa polega na podążaniu tropem, kojarzeniu faktów, łączeniu uzyskanych informacji, subtelnie zawartych w dialogach. Bawiłem się znakomicie próbując odgadnąć tożsamość głównego bohatera – jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów. Nazwiska twórcy nie zdradzają aż do samego końca, i zakładając nawet, że możemy domyślić się, o kim mowa, to i tak łączenie poszczególnych wskazówek w całość okazuje się niemałym wyzwaniem.

Z drugiej strony w Półwariatach jawi się szaleństwo, którego cząstkę ma każdy z nas. Pielęgnujemy je, często nie zdając sobie z tego sprawy. Przyglądając się półwariatom możemy dojść do wniosku, że granica dzieląca nas od naszych wewnętrznych demonów niekiedy bywa tak cienka, że nawet się nie orientujemy, kiedy zaczynamy kroczyć po drugiej stronie, nie zdając sobie sprawy, że to nie świat, lecz my oszaleliśmy.

Od strony aktorskiej sztuka trzyma przyzwoity poziom, przede wszystkim nie czuć sztuczności. Aktorów oglądało się przyjemnie, choć muszę przyznać, że niektóre postaci momentami potrafiły być irytujące. Natomiast na plus trzeba zaliczyć szaleństwo zaproponowane przez Jacka Łamasza, który wykreował postać pełną czegoś złowieszczego. Połączenie spokoju i furii niepokoiło, wzbudzało mieszane uczucia. Scenografia była świetnie obmyślonym tłem do tej gry, oszczędna i nie odwracająca uwagi od bohaterów, jednak podkreślająca specyficzny klimat przedstawienia.

Znakomitym podsumowaniem tej sztuki okazuje się frekwencja: wszystkie miejsce na sali zostały zajęte, a nawet kilka foteli dostawiono. Po udanym spektaklu nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Półwariatów, a twórcom życzyć jeszcze większej publiki.

Półwariaty do zobaczenia w Teatrze dla Początkujących.

Autor | Patryk Wolny


Michał Występek, Półwariaty

Reżyseria: Rafał Kwietniewski
Scenografia: Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska
OBSADA: Agnieszka Baran-Daszkiewicz, Monika Karbowska, Joanna Łużny, Anna Marszałek, Hanna Misiak, Joanna Nowicka-Zagrajek, Katarzyna Olbromska, Adam Chmielewski, Robert Kaczorowski, Jacek Łamasz, Arkadiusz Zagrajek, Amadeusz Zienkiewicz