Wrocławski Teatr Lalek już 30 września przedstawi widzom najnowszy premierowy spektakl „POMNIK” w reżyserii  Jiříego  Havelki. Inspiracją do jego powstania stał się reportaż Jacka Szczygła z książki „Gottland”.

„Pomnik” jest przedstawieniem zrealizowanym w oparciu reportaż „Dowód miłości”opowiadający o największym na świecie pomniku Józefa Stalina. Widzowie poznają historię ludzi, którzy pracowali przy budowaniu monumentu, zaprojektowanego przez rzeźbiarza Otakara Šveca. Historia o tyle jest ciekawa , co tragiczna, gdyż pomnik Salina pochłonął sześć istnień ludzkich, a sam Švec popełnił samobójstwo. Zaledwie siedem lat później, na fali destalinizacji, pomnik został zburzony. Odpowiedzialny za jego likwidację pirotechnik Jiří Příhoda z załamaniem nerwowym trafił do szpitala psychiatrycznego.

Wyżej wspomniane dzieje monumentu stają się dla reżysera pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji – epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale i międzynarodowa ekipa twórców przedstawienia: Marek Zákostelecký i Jiří Havelka – twórcy m.in. wielokrotnie nagradzanej „Ostatniej sztuczki Georges’a Mélièsa”, Elżbieta Chowaniec – dramatopisarka, z którą Marek Zákostelecký współpracował już kilkakrotnie, m.in. przy „Czarodziejskim flecie” i „Wężu” we Wrocławskim Teatrze Lalek, oraz Patrycja Hefczyńska – kompozytorka i DJ-ka. Ten wybuchowy internacjonalny koktajl ma więcej składników: spektakl powstaje wszak w teatrze zarządzanym przez czesko-polski duet dyrektorski.

Siłą spektaklu może okazać się czeski humor, ironia i dystans. Jednak równie dobrze może nią być bolesna diagnoza współczesności. POMNIK to opowieść o pewnym sposobie postrzegania świata, który wraz z końcem komunizmu wcale się nie zdezaktualizował. Chowaniec i Havelka dotykają spraw absurdalnych i tragikomicznych. Z jednej strony mamy tu spektakularne, bezprecedensowe przedsięwzięcie – budowę największego na świecie pomnika Stalina, z drugiej prawdziwie zabawne życie, ale i śmiertelne ofiary.


„Pomnik”

na podstawie reportażu „Dowód miłości” z książki Mariusza Szczygła „Gottland” (wydawnictwo Czarne)

SCENARIUSZ: Elżbieta Chowaniec
REŻYSERIA: Jiří Havelka
SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
MUZYKA: Patrycja Hefczyńska
UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak
WIZUALIZACJE: Alicja Pietrucka
INSPICJENT: Agnieszka Drobna
OBSADA: Radosław Kasiukiewicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski


PREMIERA 30/09/2016 // 19:00
KOLEJNE SPEKTAKLE 01/10 – 06/10 oraz 22/10 – 26/10
SCENA KAMERALNA

spektakl dla młodzieży i dorosłych

BILETY – 30 zł n. / 25 zł u. / 18 zł gr.