Dofinansowanie do procedury In Vitro, poprawa edukacji seksualnej we wrocławskich szkołach czy zrównoważenie systemu wynagrodzenia to jedynie kilka z postulatów wysuwanych przez kobiety z Koalicji Obywatelskiej.

Zobowiązania, które mają poprawić sytuację kobiet we Wrocławiu, zaprezentowane zostały przez kandydatki z ramienia Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Wrocławia i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jak zauważył na początku spotkania poseł Michał Jaros, postulaty te są istotne nie tylko ze względu na trwającą kampanię wyborczą, ale również z racji tego, że w obecnym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Jednym z pierwszych postulatów, jakie znalazły się na liście, były kwestie związane z dofinansowaniem procedury In Vitro we Wrocławiu.

– Po wycofaniu programu rządowego w czerwcu 2016, pary borykające się z niepłodnością zostały bez żadnej pomocy. Tak naprawdę w Polsce jest to 15% par, w skali Polski to 25 tysięcy, w skali Wrocławia to 420 par. Dlatego jako Koalicja Obywatelska obiecujemy, że zajmiemy się tym problemem i będzie to jedna z pierwszych uchwał, jakie trafią pod obrady rady miejskiej Wrocławia – mówi Magdalena Razik-Trziszka, kandydatka do Rady Miasta. Już raz próbowaliśmy taką uchwałę poddać pod głosowanie, niestety nie spotkała się z poklaskiem radnych. Dlatego teraz w nowym składzie rady po raz kolejny, mając aktualną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, poddamy to pod głosowanie. Projekt zakładał przede wszystkim dofinansowanie do procedury in vitro dla 420 par we Wrocławiu. Jest to 5 tysięcy złotych dla pełnej, całej procedury, oczywiście dla par które będą chciały z niej skorzystać. Z naszej strony osoby, które borykają się z problemem niepłodności, mają pełne wsparcie i mam nadzieję, że od 2019 tak jak Łódź, Poznań, Warszawa, Gdańsk, Sosnowiec, Szczecin, Częstochowa, tak Wrocław będzie mógł się pochwalić, że również dofinansowuje zapłodnienie metodą In Vitro.

Innym, dość istotnym dla Koalicji Obywatelskiej postulatem, do którego odniosły się kandydatki, jest zapewnienie całodobowego dostępu do dyżurujących ginekologów i środków antykoncepcyjnych.

– Kolejny postulat to dostęp do gabinetu ginekologicznego, który mógłby zaproponować kobietom antykoncepcję. Żyjemy w mieście, gdzie jest mnóstwo młodych ludzi i różne sytuacje się zdarzają. Coraz większy jest problem z dostępem do antykoncepcji. Wiadomo, że rząd chciałby najchętniej kompletnie to ukrócić. Taki gabinet mógłby również odciążyć szpitale. Do szpitala trafiają kobiety z bardziej błahymi problemami, a szpital powinien być miejscem, gdzie trafiają kobiety z dużymi problemami zdrowotnymi,  z zagrożeniem ciąży, kobiety które przyjeżdżają z tragicznych sytuacji jak gwałty. Taki gabinet mógłby odciążyć nie tylko lekarzy pracujących na dyżurach w szpitalu, ale służyć pomocą kobietom w różnych przypadkach, w różnych momentach ich życia – mówi Dorota Galant.

Kandydatki z Koalicji Obywatelskiej poruszyły również problem edukacji seksualnej w szkołach. Jak twierdzą, obecne edukowanie młodzieży w tym temacie nie jest wystarczające – lekcje wychowania do życia w rodzinie są prowadzone przez osoby nieprzygotowane do przekazywania takiej wiedzy, a nastolatkowie czerpią informacje o seksie głównie z Internetu.

– Edukacja seksualna przede wszystkim powinna opierać się w naszych szkołach na wiedzy – wiedzy rzetelnej, wiedzy wolnej od wszelkiej ideologii, wiedzy konkretnej. Ta wiedza powinna być przekazywana w sposób bardzo prosty i bardzo jasny. Z tego, co obserwujemy we wrocławskich szkołach, jest taki przedmiot jak wychowanie do życia w rodzinie. Bardzo często prowadzą to księża, osoby zupełnie nie przygotowane do udzielania takiej wiedzy. Dzieciaki się po prostu nudzą. Trzeba to we Wrocławiu zmienić, trzeba tą edukację seksualną postawić na jednym z priorytetów w naszych szkołach, trzeba tą wiedzę oprzeć na obiektywizmie, na rzetelności, na ludziach doświadczonych, którzy nie wyrażają na lekcji swoich poglądów – zauważała Renata Granowska. – Nasze dzieci, mając tą wiedzę, będą podejmować świadome decyzje w temacie seksu, zakładania rodziny, w temacie bycia w ciąży. Bardzo często młodzi ludzie boją się zajścia w ciążę, a to wierzchołek góry lodowej. Nie mają oni świadomości chorób, przenoszonych drogą płciową. Wrocław zasługuje na dobrą edukację seksualną dla naszych dzieci.

Wśród postulatów znalazły się także kwestie związane ze wspieraniem kobiet, które były lub są ofiarami przemocy, wydłużeniem czasu pracy żłobków i przedszkoli. Poruszono również sprawę równości szans czyli zrównoważenia systemu wynagrodzenia oraz wspierania powrotu rodziców na rynek pracy po okresie urlopów rodzicielskich poprzez reformę systemu żłobków.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch