Kandydaci do Rady Miejskiej z ramienia Koalicji Obywatelskiej przedstawili postulaty dla wrocławskich rowerzystów. Znalazły się wśród nich m.in. takie, dotyczące poprawy bezpieczeństwa rowerzystów oraz utrzymania dotychczasowego finansowania inwestycji rowerowych.

Uczynienie systemu ścieżek rowerowych spójnym i bezpiecznym, zwiększenie nacisku na edukację wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz skomunikowanie ścieżkami rowerowymi wszystkich wrocławskich osiedli to tylko kilka z postulatów, jakie Koalicja Obywatelska proponuje dla polepszenia sytuacji rowerzystów w mieście. Kandydaci do Rady Miejskiej: Ewa Wolak, Marta Kozłowska, Agnieszka Rybczak, Dorota Galant, Marek Zalewski oraz Henryk Koczan zaprezentowali listę propozycji. Nawiązywali oni również do zapowiedzi Jacka Sutryka, kandydata na prezydenta Wrocławia, który planuje dalsze rozwijanie infrastruktury rowerowej, m.in. poprzez przeznaczanie rocznie na ten cel 30 milionów złotych.

– Chcielibyśmy, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego żyli w symbiozie. Poprzez edukację pragniemy promować współuczestniczenie w ruchu drogowym, tak aby był on bezpieczny i bezkolizyjny. Zależy nam na tym, aby nasze dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Chcemy, aby w osiedlach zostały wprowadzone konkretne rozwiązania i aby wskazane już 30 milionów złotych rocznie zostało przeznaczone na inwestycje, które zapewnią bezpieczeństwo na osiedlach. Wśród nich warto wymienić: monitoring ścieżek rowerowych oraz ich regularne sprzątanie. Istnieją kwestie, które są zaniedbywane, ponieważ nie ma osoby odpowiedzialnej za zgłaszane pewnych niedociągnięć architektonicznych, czy innych utrudnień. Chcemy, aby robili to radni osiedlowi – mówił Marek Zalewski.

Wśród pomysłów znalazła się również propozycja współpracy przy realizacji postulatów ze środowiskiem rowerzystów, pieszych i kierowców, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów oraz stały i konsekwentny rozwój systemu roweru miejskiego.

– Tak jak tu dzisiaj stoimy, wszyscy lubimy jeździć na rowerze. Sama uwielbiam przejażdżki rowerowe, dlatego szczególnie cieszy mnie fakt, że we Wrocławiu pojawia się coraz więcej inwestycji związanych z rozwojem Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Stopniowy jego rozwój spowoduje, że każdy mieszkaniec będzie mieć od 300 do 500 metrów do najbliższej stacji rowerowej. Z 81 powstanie ich 200, co daje ponad 2000 rowerów. Korzystajmy z nich, ponieważ jest to nie tylko przyjemne, ale i zdrowe – zachęcała Dorota Galant.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe