W najbliższą środę w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się finałowe spotkanie cyklu „VOID_studia” – 21 października przyjrzymy się niezrealizowanym koncepcjom zagospodarowania wrocławskich pustek, które z różnych przyczyn nie stały się otaczającą nas rzeczywistością.

Pustka we współczesnym mieście bardzo często nie jest elementem świadomego planowania, a jedynie skutkiem zniszczeń II wojny światowej, czasem – tendencji polityczno-społecznych i wynikających z nich decyzji urbanistycznych. Przykładów tego „zjawiska” znajdziemy we Wrocławiu wiele. Plac Społeczny – do 1945 roku intensywnie zagospodarowana część miasta – dziś definiowany jest przez przestarzały węzeł komunikacyjny. Obszar położony na zachód od ulicy Powstańców Śląskich, dawniej będący częścią niezwykle intensywnie zabudowanego Przedmieścia Południowego, zagospodarowany jest dziś przez chaotyczną zabudowę i przypadkowe tereny zielone. Pustek nie brakuje i w ścisłym centrum – dawny Plac Jana Pawła II jako Plac Królewski był zachodnią bramą do miasta. Dziś jest amorficznym obszarem lokowania przystanków tramwajowych, którego przestrzeń publiczna zepchnięta została pod ziemię.

Obszary pustek wynikających z błędnych decyzji urbanistycznych czasów minionych to także podwórza bloków wzniesionych na obszarze Starego Miasta – w rejonie ulicy Szewskiej, Kuźniczej czy na zapleczu Nowego Targu. Czy jest jakiś sposób na wypełnienie tych pustek życiem i jakie kroki w przeszłości w tym kierunku podejmowano? Jaki był kształt tych rozwiązań i dlaczego nie doszły one do skutku? Prelegentem piątego spotkania „VOID_studia” będzie dr hab. prof. UWr Rafał Eysymontt – historyk sztuki, specjalizujacy się w tematyce urbanistycznej i konserwatorskiej, autor i współautor licznych studiów historycznych miast i wytycznych do planów zagospodarowania przestrzennego.

„VOID” to kilkumiesięczny projekt artystyczno-badawczy organizowany we współpracy Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Muzeum Współczesnego Wrocław, którego kuratorami są Anka Bieliz i Kuba Żary. Tematem projektu są luki, które trwają w stanie zawieszenia, gdzieś pomiędzy „całym” Breslau a „zupełnym” Wrocławiem.

Piąte spotkanie z cyklu „VOID_studia” odbędzie sie w Muzeum Współczesnym Wrocław w środę, 21 października, o godzinie 18.00.

Na zdjęciu górnym niezrealizowany plan zabudowy Placu Grunwaldzkiego z 1952 roku. Poniżej od lewej: nowa centralna dzielnica (1965), Powstańców Śląskich (1972) i Plac Społeczny (1964).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSPORTOWY RAPORT #74 (16.10.2015)
Następny artykułŚwietlicki przeczyta swoje wiersze
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.