Ośrodek wychowawczy sióstr Boromeuszek w Zabrzu był siedliskiem przemocy, nieustannego bólu i cierpienia. Dzieci zdane jedynie na siebie musiały znosić kary cielesne, poniżanie a nawet gwałty, na które panowało ciche przyzwolenie. Tragedia opisana przez Kopińską wkrótce trafi na ekrany kin w pełnometrażowym filmie fabularnym.

W 2014 roku Justyna Kopińska publikuje reportaż „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?” opisując szczegółowo zachowanie Agnieszki F. wobec swoich wychowanków. W placówce za jej przyzwoleniem wychowawczynie dopuszczały się przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej na dzieciach.

Reportaż wstrząsnął opinią publiczną wydarzenia, które miały miejsce w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu trwały od niemal 30 lat. Książka Kopińskiej potrafi przerazić, opisane w niej wydarzenia nie powinny popaść w niepamięć, film to dobry sposób na przypomnienie opinii publicznej o tragedii wielu dzieci, wyczulenie na podobne sytuacje.

Kopińska na antenie Superstacji poinformowała, że film już powstaje. Za reżyserię odpowiedzialny jest Borys Lankosz autor wielokrotnie nagradzanego „Rewersu”. Postać Agnieszki F. zagra Agata Buzek, która wcześniej wcielała się już w zakonnice m.in. w filmach: „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego czy  „Niewinne” Anne Fontaine.

Dopiero pod koniec 2014 roku, po ukazaniu się reportażu, siostry Boromeuszki przeprosiły, wyrażając „głęboki ból”. Rok później, w sierpniu 2015 zarząd Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy podjął decyzję o zamknięciu ośrodka wychowawczego w Zabrzu.

Data premiery filmu nie jest jeszcze znana.


Autor: Patryk Wolny