„Paper, Please” to zderzenie dwóch światów: współczucia kierowanego ludzkimi odruchami z przesiąkniętym zepsuciem biurokratycznego totalitaryzmu, który za nic ma ludzkie jednostki. 

„Paper, Please” to dystopijna gra logiczna w której wcielamy się w urzędnika służby celnej. Podczas rozgrywki obserwujemy, jak zimna biurokracja zmaga się z wręcz nieludzką formą obsługi imigrantów na przejściu granicznym. Niejednokrotnie stajemy przed trudnymi wyborami moralnymi. Karani za błędy, żyjąc w głodowych warunkach musimy zdecydować, znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić się dla innych?

Pierwsze zapowiedzi filmu pojawiły się już w maju. Za produkcję odpowiadają Nikita i Liliya Odrynskiy. Obraz, podobnie jak gra, opowie o losach pracownika służby granicznej, który w fikcyjnym, totalitarnym państwie bloku wschodniego zmagać się będzie z cierpieniem ludzi i własnymi demonami karmionymi jego decyzjami.

Przy pracy nad projektem, który jest całkowicie niezależny, pomaga Lucas Pope autor gry. Natomiast główna postać, aktor wcielający się w celnika to Igor Sawoczkin, znany między innymi z nominowanego do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny „Lewiatana” czy „Nocnej Straży”.

Filmu warto wypatrywać. Historia opowiedziana w grze zasługuje na ekranizację, a dobrze przygotowany film może okazać się naprawdę mocną produkcją. Krótkometrażowy „Paper, Please” ma zadebiutować już w 2018 roku.


Autor: Patryk Wolny