W Imparcie zaśpiewało 23 uczestników II Etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Koncert prowadził Marek Kocot. Członkowie Rady Artystycznej PPA: Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Wojciech Krzak, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk oraz dyrektor artystyczny PPA Cezary Studniak zakwalifikowali do Finału ośmioro wykonawców – w tym dwa zespoły. 

Koncert Finałowy odbędzie się w piątek 20 maja 2016 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

A oto finaliści:

EWA PRUS z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie zaśpiewała „Jestem kamieniem” w połączeniu z fragmentem utworu „Brother” z repertuaru Kayah, „Wojna nigdy nie jest daleko” Młynarskiego i Derfla oraz – na prośbę jurorów – „Bei mir bist du schoen”, łącząc angielski tekst z tłumaczeniem Agnieszki Osieckiej.

PAWEŁ RUSZKOWSKI z Akademii Muzycznej w Gdańsku śpiewał „Piłę” Bolesława Leśmiana z własną muzyką, i Wojciecha Młynarskiego „Podchodzą mnie wolne numery”.

ADRIANNA STYRCZ – reprezentantka Wrocławia zaśpiewała „Sen psa” K.I. Gałczyńskiego, „Chłopców” z repertuaru Lao Che i – na prośbę jurorów – „Trzeba marzyć” Kofty.

ADAM TURCZYK studiuje na III roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. Zaśpiewał „Mikymauz” Nohavicy w przekładzie Antoniego Murackiego i „No klaszcz” Toma Waitsa w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego.

ARTUR CATURIAN studiuje na IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy „Pielgrzyma” z repertuaru Czesława Niemena oraz „Qrwa qrwa” Piotra Bukartyka.

RAFAŁ DERKACZ, student białostockiego oddziału Akademii Teatralnej, wykonał piosenkę z repertuaru Kabaretu Starszych Panów „Pod twoim oknem”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” Stanisława Magierskiego i na prośbę jurorów – „Twarze przy barze” Macieja Maleńczuka.

ZESPÓŁ KAGYUMA ze Studium Musicalowego Capitol zaśpiewał „W głębokim dole” Toma Waitsa i „Lobotomię” The Tiger Lillies.

ZESPÓŁ KAPUCZINO, studenci krakowskiej PWST, wykonali „Who Wants To Live Forever” Briana Maya, „Karuzelę z Madonnami” Mirona Białoszewskiego do wariacji na temat muzyki Zygmunta Koniecznego, i „Anielski orszak” na prośbę jury.

Finaliści wezmą udział w warsztatach wokalnych w dniach 17-19 maja. To także już obowiązujący na Przeglądzie od kilku lat zwyczaj, że w czasie między II etapem a Koncertem Finałowym finaliści pod kierunkiem fachowców pracują nad techniką wokalną.
W tym roku warsztaty poprowadzą Andres Martorell i Magda Navarrete – wokaliści, performerzy oraz autorzy muzyki i tekstów, a także Certyfikowani Trenerzy Amerykańskiej Metody Kształcenia Głosu – IVA i SLS.

NAGRODY W FINALE
Nagroda w wysokości 3 tysięcy zł dla każdego uczestnika Konkursu zakwalifikowanego do III etapu oraz nagrody w Koncercie Finałowym:

GRAND PRIX – statuetka TUKANA ZŁOTEGO oraz 25 tysięcy zł
Nagroda Dziennikarzy – statuetka TUKANA DZIENNIKARZY
Nagroda Publiczności – statuetka TUKANA PUBLICZNOŚCI

A także:

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tysięcy zł
i
NAGRODA NIEMIECKO-POLSKIEGO TOWARZYSTWA KULTURALNEGO POLONICA E.V. W KOLONII – 2 tysiące zł wraz z zaproszeniem do udziału w 24. edycji Festiwalu Rock&Chanson w Kolonii w dniach 25-26 listopada 2016.

Zdjęcia | Łukasz Giza / Przegląd Piosenki Aktorskiej