Drugi raz w historii Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania współpracowaliśmy z Kopublikacją i galerią Dizajn BWA Wrocław, dzięki czemu powstała antologia z najlepszymi opowiadaniami festiwalu.

Miejscami, czasem, a może zawsze i ciągle – nasze życie jest fabułą. A w każdym razie tekstem – pisze we wstępie do antologii Agnieszka Wolny-Hamkało.

– Mniej lub bardziej zrozumiałym, mniej lub bardziej radosnym czy przygnębiającym. Dlatego tak ważna jest umiejętność opowiadania. Warto się napracować, żeby jak najwięcej osób potrafiło odróżniać udaną opowieść od nieudanej. Fałszywą od autentycznej. Mądrą od głupiej. (…) Jestem pewna, że w galaktyce opowieści nowe „Opowiadanie” stoi po właściwej stronie lustra. Piąty numer czasopisma Opowiadanie, w którym znalazły się teksty 15 autorów-gości 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, został przygotowany w ramach projektu Kopublikacja prowadzonego przez duet Pillcrow (Maciej Kodzis i Grzegorz Owczarek) w galerii Dizajn BWA Wrocław. Po raz drugi w historii festiwalu prace projektowe i ilustratorskie były wynikiem kilkumiesięcznych warsztatów projektowych, w których udział wzięło blisko 40 uczestników z różnych zakątków Polski i ponad 20 prowadzących – specjalistów z trzech dziedzin, od typografii, przez ilustrację, aż po layout. Po raz pierwszy w tym roku oprócz drukowanej publikacji pojawi się również strona internetowa, prezentująca elektroniczną, interaktywną wersję książki [wkrótce na: www.kopublikacja.pl/opowiadanie – dop. red]. Opowiadanie nr 5/2017 to układanka z wielu elementów, autonomicznych, odrębnych światów – jak dopowiada Joanna Sokalska z BWA Wrocław. – Jednak splatających się w spójną, kompletną całość. Dzięki temu powstała antologia, która opowiada różne historie na wielu różnych poziomach i jednocześnie – mamy nadzieję – stanie się pasjonującą lekturą nie tylko dla fanów krótkich form.

Antologię można otrzymać w galerii Dizajn BWA Wrocław oraz wysyłkowo, pisząc pod adres redakcja@opowiadanie.org (wystarczy pokryć koszty wysyłki).