Internetowa premiera krótkometrażowego filmu „Fala ’97” została zaplanowana na czwartek, 12 lipca – 21. rocznicę Powodzi Tysiąclecia. Obraz w muzyczno-tanecznej formie przypomina o bohaterstwie wrocławian z lipca 1997 roku.

Film „Fala ‘97” powstał w 20. rocznicę Powodzi Tysiąclecia. Za reżyserię odpowiada Tomasz Musiał, a za choreografię Bożena Klimczak. Obraz nie tylko przypomina o wielkiej tragedii, która spotkała mieszkańców miasta, ale przede wszystkim upamiętnia poświęcenie i solidarność Wrocławian w ratowaniu przed żywiołem swej małej ojczyzny.

Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w oficjalnej zapowiedzi:

„Fala ‘97 to filmowa Odrzańska baśń, czyste kino, muzyka połączona z ruchem dramatycznym i tańcem. Film oparty na nadodrzańskim plenerze.”

Zdjęcia realizowano w historycznych miejscach Wrocławia dotkniętych powodzią, w tym na samym środku rzeki na Kozanowie, który najbardziej ucierpiał podczas żywiołu. W filmie występują tancerze związani z Wrocławskim Teatrem Tańca, w roli Wrocławianina-powodzianina – Robert Gonera. Sceny taneczno-ruchowe w dużej mierze rodziły się bezpośrednio na miejscu zdjęć, metodą improwizacji inspirowanej miejscem i czasem.

„Postanowiliśmy stworzyć film, który w odpowiedni, metaforyczny sposób poprzez sztukę filmową i sztukę tańca upamiętni tamte dramatyczne wydarzenia” – podkreślają twórcy.

Film trwa zaledwie 10 minut, które naprawdę warto poświęcić, by poznać lub też przypomnieć sobie wydarzenia, które 21 lat temu odmieniły Wrocław i życie wielu jego mieszkańców.  

Premiera kinowa filmu odbyła się w ramach Festiwalu Nowe Horyzonty na Rynku we Wrocławiu 13 sierpnia 2017 roku.


Autor: Patryk Wolny