Ten spektakl od miesięcy pochłania mnie tak głęboko, że czasem mi się wydaje, że świat, który tworzymy na żywo na ekranie jest dużo bardziej realny i bliższy prawdzie niż wszystko, co widzę dookoła – wyznaje Teo Dumski, reżyser spektaklu, którego prapremiera w czwartek, 4 lutego w Kinie Nowe Horyzonty.

Uwielbiam zanurzać się w nim aż uszy – to pozwala mi nie zwariować, stojąc w ulicznym korku i zastanawiając się dlaczego, choć przeżywamy wciąż te same historie nie uczymy się na nich zbyt wiele. Pragnę robić teatr, aby znaleźć przestrzeń, w której jest miejsce do rozwinięcia skrzydeł mojego ducha – tam gdzie zdarzenie nie przytłacza ciężarem rzeczywistości, ale pobudza do lotu wyobraźnię. Dla mnie historia świata od początku do końca pisana jest krwią i wciąż nie mogę się z tym pogodzić – wyjawia w rozmowie z „Dzielnicami”.

 

O SPEKTAKLU

Wszyscy znamy tę historię. „Krótki zarys wszystkiego” to artystyczna wizja historii Świata, poczynając od jego stworzenia po ostateczny koniec. Historia ta, opowiadana przy użyciu nowoczesnych technologii, niesie ze sobą próbę dość odważnej interpretacji dziejów i ukazania procesów społecznych, które determinują nasz los. Jest to ciekawe połączenie sztuki wizualnej, filmowej i sztuki teatru, co pozwala je nazwać performative cinema. Centralnym punktem spektaklu jest kamera, która, ustawiona nad sceną, tworzy niecodzienny punkt widzenia. Technika zapoczątkowana w spektaklu The Floor: w moro po bułki wzbogacona została o rysunek, który na żywo tworzy scenografię dla aktorów oraz sam jest osobnym „aktorem” spektaklu. Zniknęły fizyczne ograniczenia: widz może doświadczyć obrazów wyjętych żywcem spod mikroskopu czy znanych z filmów przyrodniczych, scen batalistycznych czy pełnych abstrakcji. A wszystkie te obrazy tworzone są „tu i teraz” pod jego stopami i dostarczane mu poprzez subtelną pracę kamery, powstającą na żywo rysunkową i malarską scenografię oraz efekty specjalne. Spektakl angażuje nowe media i technologie, tak aby stworzyć synkretyczne widowisko, które podąża z duchem czasu. Wykorzystując kinową formę przekazu, w pełni zachowuje najistotniejszy pierwiastek sztuki teatru: obecność żywego aktora.


REALIZATORZY

reżyseria: Teo Dumski
rysunek live: Sebastian Siepietowski
multimedia live: Mateusz Kujawski
choreografia: Jan Nykiel
współpraca muzyczna: Maciej Zakrzewski
kostiumy: Gabriela Budzyńska

OBSADA

Magdalena Bocianowska, Bożena Bukowska, Katarzyna Janekowicz, Agata Obłąkowska-Woubishet, Kamil Dysiewicz, Przemysław Furdak

PRAPREMIERA

Kino Nowe Horyzonty
czwartek, 4 lutego 2016 roku
godz. 19.30

czas trwania: 120′


Autor | Daniel E. Groszewski