Znamy program trzeciej edycji festiwalu MIASTOmovie. W harmonogramie znalazło się 9 filmów opowiadających historie dziewięciu położonych na całym świecie „miast z odzysku”. Między 16 a 19 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty i innych przestrzeniach miasta odwiedzimy m.in. Berlin, Caracas, Moskwę i São Paulo, porozmawiamy też o potrzebach Wrocławia.

Najbliższa odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Miasto z odzysku”, zwracającym uwagę na „nowe życie” miast w kontekście społecznym, architektonicznym i przestrzennym. To spojrzenie na tych, którzy miasta ratują, gentryfikują, segregują, budują z nim więź – niekoniecznie poprzez kredyt mieszkaniowy na 30 lat. To walka o godne miejsce i warunki do życia, to poczucie odpowiedzialności i przynależności, oddolne zarządzanie i animowanie społeczności. To lokalność i globalność. To alternatywne pomysły na życie we współczesnych miastach.

Trzecia odsłona festiwalu będzie największą, jeśli chodzi o liczbę prezentowanych filmów – w programie znajdzie się m.in. aż 5 pozycji pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Jedną z premier będzie dokument otwierający MIASTOmovie #3 – „Speculation Nation” w reżyserii Sabine Gruffat i Billa Browna. Obraz, opowiadający o kryzysie finansowym w Hiszpanii i jego skutkach dla mieszkańców, podejmuje kwestię niedokończonych „miast widm” i związanego z tym problemu mieszkalnictwa. Premierowym filmom towarzyszyć będą też często spotkania z ich twórcami: widzowie będą mogli porozmawiać m.in. z Robinem Humboldtem i Laurentią Genske, reżyserami niezwykle ciekawego „Am Kölnberg”, prezentującego osiedle-getto w niemieckiej Kolonii. Do Wrocławia przyjedzie również Markus Lenz, autor niemieckiej „Ruiny” opowiadającej o porzuconym wieżowcu w centrum Caracas, który z czasem przeobraził się w największy skłot na świecie.

Zwiastun filmu „Speculation Nation”

 

„Am Kölnberg” i „Ruina”, to nie jedyne interesujące pozycje w programie wyprodukowane przez naszych zachodnich sąsiadów. Wśród niemieckich filmów podczas MIASTOmovie #3 warto również zwrócić uwagę na „Mieszkanie w Berlinie” Alice Agneskirchner (pokazujący proces powrotu młodego pokolenia Izraelitów do multikulturowych dzielnic Berlina) oraz „Away From All Suns!” w reżyserii Isy Willinger (poruszający temat zapomnianych reliktów rosyjskiego konstruktywizmu). Ten ostatni film – podobnie jak choćby “La Comuna 9. Odzyskując miasto”, premierowy obraz Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz – pokazywany będzie w nietypowych przestrzeniach, na co dzień niekojarzonych z projekcjami filmowymi.

Zwiastun filmu „Away From All Suns”

Autor | Kuba Żary

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułENEMEF: Noc Igrzysk Śmierci
Następny artykuł„Ruby” – komedia romantyczna w doborowej obsadzie
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.