Osiedle o nazwie Nowe Żerniki nazywane są inaczej WUWA2. Dlaczego? Inspiracją dla projektu budowy modelowego osiedla we Wrocławiu była wystawa WuWA z 1929 roku. Dziś, po ponad osiemdziesięciu latach, Wrocław ponownie dołącza do architektonicznej awangardy.

Na terenie jednej z najważniejszych wrocławskich inwestycji mieszkaniowych ostatnich lat stanęły właśnie maszty z promocyjnymi flagami. W ten sposób powoli rozpoczyna się promocja projektu Nowe Żerniki.

Na flagach, poza logo inwestycji, pojawiło się również logo ESK 2016. – Powstanie Nowych Żerniki maą szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku – wspominał Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, podczas kwietniowej konferencji prasowej. Zaprezentowany został wtedy plan osiedla oraz wizualizacje architektoniczne, w tym również plany zagospodarowania przestrzeni. Powstaną tu nie tylko mieszkania, ale również żłobek, szkoła, dom kultury czy kościół.

Flagi, które pojawiły się na terenie niedaleko ulicy Kosmonautów, to jedno z działań promocyjnychmodelowego osiedla Nowe Żerniki. Wysokie maszty mają być również elementem orientacyjnym dla mieszkańców okolicy. Pod koniec kwietnia uruchomiona została strona internetowa, wkrótce, w ramach promocji projektu, w mieście pojawią się następne wydarzenia i instalacje.

Flagowy projekt ESK 2016 odwołuje się do słynnej wystawy WuWa sprzed 85 lat. Był to architektoniczny popis członków niemieckiej organizacji Werkbund. Należeli do niej zarówno awangardowi architekci, jak i ci tworzący bardziej umiarkowane projekty. Modelowe osiedle powstało na wrocławskim Dąbiu, większość budynków przetrwało do dziś.

Prace nad projektem Nowych Żernik ruszyły w grudniu 2011 roku. Pracuje przy nim ponad czterdziestu architektów. Modelowe osiedle będzie podzielone na kwartały, każdy z nich zostanie zaprojektowany przez inny zespół architektów.

Na terenie jednej z najważniejszych wrocławskich inwestycji mieszkaniowych ostatnich lat stanęły właśnie maszty z promocyjnymi flagami. W ten sposób powoli rozpoczyna się promocja projektu Nowe Żerniki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiewykorzystana szansa Orłów
Następny artykułPodsumowanie Silesia Cup
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.