Dziesięć wielkoformatowych rycin, wykonanych w technice druku pigmentowego i druku wypukłego, uzupełnionych zapisem filmowym, opowiadających o pracownikach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, których z widowni zobaczyć nie można: o garderobianych, suflerce, charakteryzatorkach, o ekipie technicznej… – wernisaż tej niesamowitej wystawy w piątek – 9 grudnia o godz. 17 (wejście przez tytułowe „proscenium” Capitolu, czyli od ul. Bogusławskiego 14).

Od soboty – 10 grudnia prace będzie można zobaczyć na Podwórku Capitolu.

– Prace nad kolekcją grafik pod tytułem „Proscenium od nasypu” trwały od sierpnia 2016 roku. W tym czasie trwały przygotowania do „Trzech Muszkieterów” w reżyserii Konrada Imieli, co w pewnym sensie stanowi tło realizacji – mówi grafik, Jacek Joostberens. – Istotą procesu jest jednak to, iż spotykając się z dziesięcioma osobami związanymi z teatrem Capitol, a stanowiącymi tą ważną techniczną rolę w teatrze, mogłem opowiedzieć o tej drugiej, wyciszonej, na co dzień nie widocznej stronie teatru za pomocą graficznych, artystycznych środków – dodaje.
Proscenium od nasypu to kolekcja graficznych opowieści, którą można traktować jak spektakl w dziesięciu aktach.
– Interesujące, jak dalece można przetworzyć zwyczajne zdjęcie, tutaj będące zaledwie zalążkiem ostatecznego dzieła, w jaki sposób w żmudnej, fizycznej pracy grafika staje się ono obrazem – opowiada Konrad Imiela, dyrektora Capitolu. – Portretom towarzyszy filmowa wizja. Przez długi czas Jacek podążał z kamerą za bohaterami tej wystawy, tworząc impresję na temat ich codziennych zajęć. Jest w tym jakaś fascynująca symetria, rodzaj zbieżności – tutaj także widzowie oglądają tylko, i aż, finał wielomiesięcznej pracy artysty – kończy.

JACEK JOOSTBERENS

jacek-joostberensRocznik 1972. Grafik, malarz, projektant, dydaktyk. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, filia w Katowicach. W roku 1997 uzyskał dyplom z grafiki artystycznej u prof. Romana Staraka i z malarstwa u prof. Jacka Rykały. Od 2012 roku doktor habilitowany sztuk plastycznych. Profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej (Wydział Architektury, Katedra Sztuk Pięknych i Użytkowych) oraz w Uniwersytecie SWPS (Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, Katedra Grafiki). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Realizuje projekty artystyczne w oparciu o techniki graficzne (druk cyfrowy, druk wypukły, gipsoryt), malarstwo, media, scenografię. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjach muzealnych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą (m.in.: Anglia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Litwa, Macedonia, Niemcy). Stworzył kolekcje grafik (wybrane): PODRÓŻE PRZYZIEMNE, SIŁY GRAWITACJI, WEJŚCIA-WYJŚCIA, SKWER SKACZĄCEJ GWIAZDY, które były wielokrotnie prezentowane i nagradzane. Nagroda Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Katowickiego, „Praca Roku 2008”, Katowice (2009), NAGRODA na III Wystawie Malarstwa i Grafiki, Rzym (2009), I NAGRODA w II Ogólnopolskim Konkursie Grafiki im. Ludwiga Meidnera, Oleśnica (2012), NAGRODA PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA, Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2012, „Idea – proces – przekaz”, Bunkier Sztuki, Kraków (2012), WYRÓŻNIENIE HONOROWE, V Ogólnopolski Konkurs Grafiki im. Ludwiga Meidnera, Oleśnica (2012).
Jacek Joostberens przy pracy
Jacek Joostberens przy pracy

Autor | DEG

 – Zdjęcia | archiwum artysty