Budynek po dawnym V Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Jakuba Jasińskiego stał się miejscem protestu mieszkańców i działaczy Partii Zieloni. Osoby biorące udział w pikiecie pragną, aby w obiekcie mieszczącym się przy ul. Grochowej 13 powstało Centrum Kultury i Sportu. Miasto wystawiło dawną szkołę na sprzedaż. 

We wrześniu 2017 roku liceum zostało przeniesione do budynku przy skrzyżowaniu ulic Ślężnej i Kuronia we Wrocławiu. Mieszkańcy Gajowic liczyli na to, że budynek zostanie przekształcony w placówkę kultury z przeznaczeniem na klub seniora, chór, bibliotekę, oraz siedzibę rady osiedla. Tak się jednak nie stało, gdyż urzędnicy postanowili sprzedać obiekt deweloperowi. Z decyzją nie zgodzili się mieszkańcy, którzy zebrali się pod budynkiem na pikiecie.

– Wcześniej prezydent Dutkiewicz oraz Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych zapewniali radnych osiedlowych, że działka i budynek zostanie przeznaczony na cele kulturalno-oświatowe. Tak się jednak nie stało, a urzędnicy postanowili sprzedać budynek w ręce dewelopera – tłumaczy Paweł Pomian, radny osiedla Gajowice i przewodniczący wrocławskiej Partii Zielonych.

Godzinę przed protestem, który miał miejsce 11 lipca, na stronie miejskiej Wrocławia pojawił się komunikat, informujący, że budynek i działka nie jest sprzedawana. Według protestujących miasto nie daje jednak konkretnych zapewnień o dalszych losach budynku. Urząd odpowiada.

Z pewnością plan uwzględni funkcje społeczne, w tym targowisko oraz miejsce aktywności społecznej, a także infrastrukturę służącą realizacji potrzeb seniorów, z uwagi na wzrastające w tym zakresie potrzeby demograficzne – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Protestujący nie chcą jednak targowiska. Powstała petycja, w której mieszkańcy wnioskują o odstąpienie od planów budynku i utworzenie Społecznej Rady Grochowa 13, złożonej z mieszkańców, radnych i urzędników, której celem będzie wypracowanie koncepcji i formuły na działalność w obiekcie. Link do petycji.

Miasto postanowiło przeznaczyć działki przy ulicy Skwierzyńskiej 34A na cele społeczne, a na Grochowej nie zmieniać swoich planów. Gmina Wrocław jest obecnie w procesie odzyskiwania działki i sądowego rozwiązywania umowy użytkowania.

Mieszkańcy tłumaczą, że na osiedlu działa aktywny klub seniora, który liczy już około 100 osób, a chętnych wciąż przybywa. Mimo to brakuje miejsca, bo klub dysponuje jedynie salą na 30 osób. Nie ma też miejsca na inną aktywność społeczną.

– Musimy dbać o potrzeby wszystkich mieszkańców i mieszkanek. Trzeba stworzyć ofertę skierowaną do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. We Wrocławiu są już takie miejsca i warto brać z nich przykład, jak stworzyć bogatą ofertę zajęć i zaangażować czas wolny – podkreśla Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni.

 

Jak potoczą się dalsze losy opuszczonego liceum? Zarówno ani miasto, ani protestujący nie są w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Partia Zieloni zapowiedziała kolejne pikiety.


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Ola Sopuch