Już 16 marca rozpocznie się 39. PPA. Święto piosenki i teatru we Wrocławiu będzie trwało prawie dziesięć dni. Dyrektor festiwalu Cezary Studniak przyznaje, że tegoroczny przegląd będzie wyjątkowy między innymi dzięki obecności Camille –  gwiazdy francuskiej piosenki, która w Polsce będzie gościć po raz pierwszy. 

Ekscentryczna wokalistka w swoim repertuarze ma zarówno folkowe utwory, jak i wokalizy a capella a także ballady czy kołysanki. Nagrała siedem płyt, w tym cztery studyjne. We Wrocławiu wystąpi z materiałem z płyty „OUI”.

– Starania o przyjazd artystki sięgają dziewięćdziesiątego siódmego roku – mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. – Całkiem niedawno, przypadkiem i prywatnie spotkałem ją podczas wizyty w Luxemburgu, przypomniałem jej o zaproszeniu na nasz festiwal. 

Oprócz Camille podczas PPA wystąpią między innymi niezwykłe kobiety z zespołu Between Music:AquaSonic, które przez dziesięć lat pod wodzą Lili Skovamand i Roberta Karlssona szkoliły się w śpiewaniu i graniu na instrumentach pod wodą w specjalnie skonstruowanych akwariach.

– Technika śpiewu polega na specjalnym wypuszczaniu bąbelków powietrza – opowiada dyrektor PPA Cezary Studniak. – Niesamowite to jest, bo one śpiewają w harmonii. 

Artystki śpiewają w całkowitym zanurzeniu, bez aparatów tlenowych.  Do gry wykorzystują skonstruowane do tego eksperymentu instrumenty. Podobno efekt zarówno muzyczny jak i wizualny jest olśniewający.

Jak zwykle ogromnym wydarzeniem będzie gala finałowa. W tym roku do reżyserii tego wydarzenia została zaproszona Agnieszka Glińska, a sama gala poświęcona będzie twórczości Wojciecha Młynarskiego. Kierownictwo muzyczne nad koncertem o tytule „Miłe Panie i Panowie bardzo mili” poprowadzi Jan Młynarski – syn Wojciecha. Tematem przewodnim gali będzie komentowanie  sytuacji politycznej kraju i świata. Jednak najważniejsze by poprzez piosenki, w szczególności te mniej znane, zostawić nadzieję.

PPA to oczywiście konkurs interpretacji piosenki. Przesłuchania 2 i 3 odbywać się będą w obecności publiczności. Jeszcze jest szansa zgłosić się do konkursu. Organizatorzy zamykają listę chętnych 31 stycznia o północy. Po trzech etapach finaliści wystąpią w reżyserowanym przez znakomitą aktorkę Ewę Kaim. Artystka była nagradzaną i docenioną z reżyserię zeszłorocznego wybitnego spektaklu dyplomowego studentów krakowskiej PWST  „Do DNA”. Ewa Kaim zaprosiła do drugiej części koncertu finałowego „Co to za dom” takich tuzów aktorstwa jak Jerzy Trela, Krzysztof Globisz czy Roman Gancarczyk.

Festiwal to także czas premier w Nurcie Off. Spektakli będzie dziesięć a ich tematyka mocno komentuje obecna sytuację w kraju. Bilety na Off-y za symboliczną złotówkę.

Wart zauważyć iż starania organizatorów PPA i dyrektora teatru Konrada Imieli o nazwanie skweru tuż przy Capitolu dobiegają końca. Najprawdopodobniej już w marcu skwer otrzyma oficjalnie imię Wojciecha Młynarskiego.

Pełny program festiwalu tutaj

Bilety na wszystkie wydarzenia będą w sprzedaży już 3 lutego.


Autorka: Sabina Misakiewicz