Po rocznej przerwie znów będziemy we Wrocławiu świadkami wspaniałego festiwalu skierowanego do dzieci i młodzieży. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci rozpocznie się 1 czerwca premierowym spektaklem Wrocławskiego Teatru Lalek   „Babcia na jabłoni” w reżyserii Jarosłwa Kiliana. Impreza potrwa do 8 czerwca, a podczas jej trwania można będzie zobaczyć aż 18 spektakli dla różnorodnej widowni.   

Do przeglądu zgłosiło się ponad 60 przedstawień, organizatorzy wybrali 18 z nich. Priorytetem w dokonywaniu wyborów był zarówno poziom artystyczny, nowatorstwo inscenizacji ale też chęć do zmiany przyzwyczajeń widowni.  Organizatorom zależy by pokazać, iż teatr lakowy nie musi być nudny i zamknięty na nowoczesne techniki animacji, zaś  reagowanie na problemy współczesnego świata jest naturalną drogą artystów.

Wśród zaproszonych gości będą spektakle zarówno polskie, jak i czeskie czy nawet japońskie.

– Dla najnajów pokażemy spektakl KUUKI  – opowiada Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. – Jest to koprodukcja  japońsko-polska. Teatr tańca z Japonii zaprosił do  współpracy Alicję Morawską-Rubczak, która już pracowała w naszym teatrze. Jest jedną z najlepszych reżyserek teatru najnajowego w Polsce i 5 lat temu na naszym festiwalu pokazywaliśmy jej spektakl „Śpij”. NIedawno też w jej reżyserii powstał u nas spektakl „Dżungla”.  – dodaje Jakub Krofta. 

Od czasu poprzedniego festiwalu powstało dużo spektakli dla najmłodszych odbiorców teatru. Organizatorom wielką ich część udało się zaprosić. Niestety nie wszystkie, z racji wymagań  finansowych teatrów.

 – Program, który udało nam się postawić ukazuje najlepsze ze wszystkich spektakli dla widza dziecięcego. Są w tym programie uwzględnione wszystkie adresy wiekowe. Są, jak już wspomniałem spektakle najnajowe, a z drugiej strony spektakle dla nastolatków – tłumaczy Jakub Krofta. – Jedną z propozycji dla młodzieży jest spektakl Martyny Majewskiej Polska 120, który powstał na podstawie zdjęć znalezionych na strychu. Martyna robiła dużą dokumentację, rozmawiała z ludźmi krewnymi osób ze zdjęć w okolicach Wałbrzycha. Byłem na premierze tego spektaklu w Walimiu, tam byli Ci ludzie, o których jest spektakl i było to bardzo ciekawe, wspaniała interakcja między sceną a widownią. 

Począwszy od 1 czerwca na widzów w każdym wieku czeka mnóstwo atrakcji zarówno na scenach WTL-u jak i w Ogrodzie Sztuk. Oprócz spektakli odbędzie się wiele ciekawych warsztatów plastycznych, ruchowych a nawet kulinarnych. Spotkania te są bezpłatne, jednak trzeba się na nie zapiswać z powodu ograniczonej liczby miejsc. Warto sprawdzić, czy są jeszcze możliwości na uczestnictwo w tych wydarzeniach. Bilety na spektakle w cenie 20 zł grupowe, 25 zł normalne dla widzów dorosłych, 22 zł dla dzieci można nabyć w kasie Teatru Lalek przy Placu Teatralanym 4.

Pełny program przeglądu znajdą państwo tutaj .


Autorka: Sabina Misakiewicz
Zdjęcie: W.Ěomĺa