Pierwszy grudnia przynosi ze sobą „Zabicie świętego jelenia” nowy film reżysera „Lobstera” i „Kła”. Wielbicieli kina Woody Allena z pewnością zainteresuje „Na karuzeli życia” dramat rozgrywający się w latach 50. minionego wieku na Coney Island. Na koniec mocny dokument „Nie jestem twoim murzynem” w którym Raoul Peck wykorzystał niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty. Zapowiada się weekend pełen emocji.

Grecki reżyser „Kła” i „Lobstera” powraca z kolejnym szokującym obrazem. Steven Murhpy (Colin Farrell) wraz ze swoją żoną Anną (Nicole Kidman) oraz dwójką dzieci: 14-letnią Kim (Raffey Cassidy) oraz 12-letnim Bobem (Sunny Suljic) wiodą szczęśliwe życie. Niczego im nie brakuje, przykładna, zamożna rodzina ciesząca się dobrym zdrowiem. Wszystko jednak do czasu.

Steven, który jest cenionym kardiochirurgiem, przyjaźni się z 16-letnim Martinem (Barry Keoghan), stara się zastąpić mu ojca, którego chłopak nie ma. Pewnego dnia Steve postanawia przedstawić młodzieńca swojej rodzinie. Skutkiem tego niewinnego z pozoru spotkania życie Murphych zmienia się w prawdziwe piekło w konsekwencji czego Steven zmuszony zostanie do złożenia szokującej ofiary lub zaryzykowania utraty wszystkiego, co ma.

Lanthimos za swój obraz „Zabicie świętego jelenia” został nagrodzony w Cannes Złotą Palmą – najlepszy scenariusz. Doborowa obsada wraz z niezwykłym stylem reżysera zapowiadają niezwykłą, artystyczną ucztę.

„Zabicie świętego jelenia” – dramat
reżyseria: Yorgos Lanthimos


Lata 50. ubiegłego wieku, słynny park rozrywki na Coney Island to miejsce w którym splotły się losy czterech postaci. Emocjonalnie niestabilnej Ginny (Kate Winslet) byłej aktorki, a obecnie kelnerki. Jej męża Humpty’ego (Jim Belushi) pracującego jako operator karuzeli. Marnotrawnej córki Humpty’ego Caroline (Juno Temple), która wpada do niego szukając schronienia przed gangsterami oraz Mickey’a (Justin Timberlake) młodego, przystojnego ratownika, który marzy o karierze dramatopisarza.

Czytając zagraniczne recenzję trafiłem na ciekawy cytat pochodzący z filmu: „Oh Boże, oszczędź mi złego dramatu”, który, zgodnie ze słowami oceniającego, powinien dotyczyć najnowszego filmu Allena. Pomimo że zwiastun intryguje, a osadzenie akcji w latach 50. minionego wieku zapowiada się ciekawie, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nic z tego nie będzie. Recenzje napływające zza oceanu zdają się to potwierdzać.

„Na karuzeli życia” – dramat
reżyseria: Woody Allen


Reżyser Raoul Peck sięga po dotąd niepublikowane fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA.

James Baldwin w roku 1979 w liście do agenta literackiego opisuje książkę „Remember This House” nad którą właśnie pracuje. Historię życia i zabójstw trzech jego najlepszych przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Autorowi jednak nie udaje się ukończyć projektu, pracę przerywa jego śmierć w roku 1987. W testamencie niedokończona książka (brakowało zaledwie kilkudziesięciu stron) przypada reżyserowi Raulowi Peckowi, który postanawia zmienić słowo w obraz i w ten sposób sfinalizować ambitny projekt.

Reżyser zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.

„Nie jestem twoim murzynem” – dokumentalny
reżyseria: Raoul Peck


Film „Tata kontra tata” okazał się całkiem przyzwoitą komedią. Teraz twórcy powracają z kontynuacją „Co wiecie o swoich dziadkach?” – szczerze, to aż strach pomyśleć o czym będzie część trzecia. W nadchodzącym obrazie ojciec Dusty (Mark Wahlberg) i ojczym Brad (Will Ferrell) połączą siły, by przygotować dla dzieci idealne święta Bożego Narodzenia.

Nic jednak nie trwa wiecznie, a przyjaźń, która narodziła się w poprzedniej części zostaje poddana próbie wraz z przybyciem  ojców głównych bohaterów. Tata Dusty’ego to oldschoolowy macho (Mel Gibson) natomiast Brada to taki typowy dziadek: uczuciowy, ciepły i co najważniejsze przewrażliwiony (John Lithgow). Czy te święta mogą się udać czy też wszystko zamieni się w totalny chaos – przekonamy się już niedługo.  

„Co wiecie o swoich dziadkach?” – komedia
reżyseria: Sean Anders


Zwiastun na swój sposób intryguje. Wydarzenia rozgrywają się na początku XXI wieku. Dwoje niezwykłych ludzi: on (Jacek Poniedziałek) eksperymentujący muzyk, ona (Justyna Wasilewska) artystka wymykająca się zaszufladkowaniu. Łączy ich wiele: oboje są androgyniczni, szczupli bez włosów, ubrani w bardzo podobne ubrania uniseks. Przypominają swoje klony, wyglądem niepokoją.

Miłość, która ich łączy przypomina raczej perwersyjną wersję narcyzmu – dwóch kochanków spoglądających nieustannie na swoje odbicie. Ich uczucia przenikają się ze sztuką, która zarówno stanowi sposób na życie emocjonalnie, które znowuż zdaje się mieć wpływ na ich twórczość. Kreują własny świat w pełni zależny od nich, w którym mogą wszystko tworzyć i kontrolować. Wszystko, oprócz własnych emocji.

„Serce miłości” – dramat
reżyseria: Łukasz Ronduda


Egipt rok 2011. Zbliża się rewolucja. W dniu poprzedzającym jej wybuch zostaje zamordowana kobieta. Policjant z Kairu zostaje przydzielony do sprawy, musi poznać prawdę, by rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa.

Zabójstwo prostytytki początkowo zapowiada się na zwyczajne, rytynowe śledztwo, jednak wraz z upływającym czasem pojawiają się nowe dowody, a dochodzenie ewoluuje w znacznie bardziej skomplikowanym kierunku. Tropy prowadzą do egipskiej elity, w kręgu podejrzeń pojawią się ludzie z otoczenia prezydenta Mubaraka.

„Morderstwo w hotelu Hilton” – thriller
reżyseria: Tarik Saleh


Mały, odważny osiołek o imieniu Bo tęskni za życiem z dala od codziennej pracy w wiejskim młynie. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i ucieka na wolność, by spełnić swe marzenia. Po drodze spotyka uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody, oraz gołębia o wielkich aspiracjach.

Trójka nowo poznanych przyjaciół wraz z napotkanymi wielbłądami oraz kilkoma nieco ekscentrycznymi zwierzakami wyruszą tropem gwiazdy betlejemskiej, by wkrótce stanąć przed niespodziewanymi bohaterami. Obserwując te wspaniałę wydarzenia, staną się świadkami opowieści o pierwszych świętach Bożego Narodzenia.

„Pierwsza gwiazdka” – animacja, familijny, komedia
reżyseria: Timothy Reckart


Autor: Patryk Wolny