Świąteczny okres to przede wszystkim czas dla rodziny i najbliższych. Na ekranach kin pojawia się pełen słońca obraz „The Florida Project”, a towarzyszy mu Daniel Radcliffe starający się przeżyć w niebezpiecznej „Dżungli”. Nie może także zabraknąć filmu dla całej rodzinny. Muminek wraz z bliskimi i przyjaciółmi zaprasza na „Magiczną zimę Muminków”.

Moonee (Brooklynn Prince) ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Mała rozrabiaka, razem ze swoją zbuntowaną mamą, Halley (Bria Vinaite), układają sobie życie w niezwykłym miejscu, w którym przyszło im mieszkać – motelu Magic Castle. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie podejmuje Halley, by opłacić pokój na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

„The Florida Project” mogę z całą pewnością zaliczyć do jednego z najlepszych filmów, jakie widziałem w tym roku. Pełen dziecięcej radości, obietnic o wymarzonej krainie, a jednocześnie skrywający w sobie tak wielkie pokłady smutku. 

Na wzmiankę zasługuje także znakomite aktorstwo. Willem Dafoe, jeden z głównych kandydatów do przyszłorocznych Oscarów, w roli dozorcy Magicznego zamku – motelu nieopodal Disneylandu, krainy w której kończy się blichtr, a zaczyna tragedia.

Piękna historia, której końcowy wydźwięk zdaje się nie pasować do nadchodzących świąt.

„The Florida Project” – dramat
reżyseria: Sean Baker


Teraz, kiedy opuściły już mury college’u i dopadły je problemy dorosłości, trzeba czegoś więcej, by wróciły. Ale wracają: dziewczyny z uwielbianej na całym świecie serii „Pitch Perfect”! Po sukcesie podczas Mistrzostw Świata dziewczyny z The Barden Bellas odkrywają, że niełatwo będzie żyć z muzyki. Co więcej, każda z nich idzie w swoją stronę. Ot, życie. Kiedy jednak otrzymują szansę na ponowne połączenie sił podczas międzynarodowego tournée, nie wahają się.

The Barden Bellas wracają udowodnić, że wciąż mają siłę by zwojować muzyczny świat. „Pitch Perfect 2” to najbardziej kasowy film w historii w kategorii komedia muzyczna, na trzecim miejscu plasuje się pierwsza odsłona serii, pytanie czy nadchodzącej trójce uda się pobić sukces poprzedniczek?

„Pitch Perfect 3” – komedia, muzyczny
reżyseria: Trish Sie


Grupa przyjaciół pod opieką przewodnika wyrusza do boliwijskiej dżungli, by odnaleźć ukrytą w dziczy wioskę Indian. Wskutek nieprzewidzianych wydarzeń ekspedycja, która miała być przygodą życia, zamienia się w koszmar. Oddzielony od grupy Yossi (Daniel Radcliffe), cudem unika śmierci, ale gubi się w środku zielonego piekła. Pozbawiony jakiejkolwiek pomocy i zapasów, ma jeden cel. Przetrwać!

Dobrze zrealizowany film z ciekawą, a zarazem wzruszającą historią w tle. Zwiastun nie jest w stanie dodać klimatu tego obrazu, jedno z ciekawszych zaskoczeń ostatnich miesięcy. Warto też dodać, że tę historię napisało samo życie, a obraz McLeana jest na niej oparty.

„Dżungla” – thriller
reżyseria: Greg McLean


Historia dwóch braci (Ed Helms, Owen Wilson) wychowanych przez ekscentryczną matkę (Glenn Close) w przeświadczeniu, że ich ojciec zmarł, kiedy byli dziećmi. Gdy dowiadują się, że to kłamstwo, wyruszają na poszukiwanie ojca, przy okazji dowiadując się o matce więcej, niż kiedykolwiek chcieli wiedzieć.

Wilson i Helms spotykają się na ekranie po raz pierwszy. Dwóch komików postara się rozweselić nam końcówce roku, pytanie tylko czy im się uda? Niestety ale wszystko wskazuje na to, że nie. Oceny filmu oscylują w granicach 10% na RottenTomatoes.

„Bękarty” – komedia
reżyseria: Lawrence Sher


To będzie wyjątkowa zima w świecie Muminków. Wyjątkowa, bo pierwsza. W śnieżnej, mroźnej Finlandii, którą zamieszkują, zazwyczaj zasypiają na zimę, by po obudzeniu powitać piękno wiosny i cieszyć się resztą roku. Czy Muminki będą niewyspane? Chyba nie, czeka je bowiem mnóstwo niespodzianek, a przede wszystkim pierwsze święta i magia gwiazdki.

Muminki powracają. Bajka, którą wielu może kojarzyć z piątkowego wydania wieczorynki w latach dziewięćdziesiątych XX w., znów na ekranach kin. Polsko-fińska produkcja to piękna opowieść, jakich wiele w świątecznym okresie, jednak tylko pozornie. Produkcja przyciąga już od pierwszych ujęć zwiastuna: sentymentem, wyjątkowym ciepłem i odrobiną magii, a także dobrze znaną wszystkim Buką.

Opowieść o Muminkach powstała dzięki wykorzystaniu oryginalnej animacji z przełomu lat 70. i 80., którą zrealizowało dawne polskie studio Se-ma-for. Film znalazł się także pośród 26 animacji, które mają szansę znaleźć się w piątce produkcji nominowanych do Oscara.

„Magiczna zima Muminków” – animacja, familijny
reżyseria: Ira Carpelan, Jakub Wroński


Autor: Patryk Wolny