„Między nami W-skersami, czyli spotkanie Oliwii Jabłońskiej z dolnośląskimi uczniami” projekt przełamujący negatywne stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami

„Między nami W-skersami, czyli spotkanie Oliwii Jabłońskiej z dolnośląskimi uczniami”
Fot. materiał organizatora

Pierwsze spotkanie, w formie interaktywnej rozmowy z paraolimpijką prowadzonej przez wrocławskiego dziennikarza, który sam porusza się na wózku – Bartłomieja Skrzynię Skrzyńskiego, odbyło się w zespole szkół w Bystrzycy Kłodzkiej.
-Wcześniej niemal nie było tego typu pomysłu na spotkanie. Po pytaniach moich rówieśników i licealistów wiem, że są niezwykle potrzebne – opowiada Oliwia Jabłońska, piętnastolatka, która dzięki uporowi i determinacji ma już na swoim koncie wiele sukcesów.
W każdej z 4 szkół odbywają się dwa spotkania, w których bierze udział przynajmniej stu uczniów.
-Każdy dostaje specjalnie przygotowany folder z informacjami na temat Oliwii, Igrzysk Paraolimpijskich, pozytywnymi przykładami w-skersów. Potem, po lekcjach wracają do domów i dzielą tą wiedzą z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi – wyjaśnia Piotr Kosior, wiceprezes Fundacji W-skersi. – Wielu uczniów dostrzega możliwość pokonywania własnych trudności, a potem – na ulicy nie dziwią ich niepełnosprawności innych ludzi.

Drugie spotkanie odbyło się w Zespole Szkół nr 10 we Wrocławiu, przy ulicy Wilanowskiej, a trzecie w szkole podstawowej przy ulicy Szkolnej w podwrocławskim Kiełczowie.
– Jeden z uczniów po takim spotkaniu powiedział, że to był najciekawszy dzień, jaki spędził w szkole – mówi Skrzyński.

(SMI)