Polak Potrafi. Właśnie dlatego dyrekcja Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu  rozpoczęła zbiórkę 20 tysięcy złotych, które brakują do zorganizowania wrześniowego III Festiwalu małych Prapremier, czyli jedynego w swoim rodzaju festiwalu, w którym prezentowane są spektakle teatrów lalkowych dla dzieci i młodzieży.

 

– Dzisiaj już wiemy, że III Festiwal małych Prapremier nie otrzymał dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi nam Zbigniew Prażmowski, dyrektor TLiA. – Ponieważ jest to wydarzenie bardzo ważne nie tylko dla nas – ludzi teatru – ale przede wszystkim dla lokalnej społeczności, postanowiliśmy, że Festiwal się odbędzie. Dlatego też podjęliśmy decyzję o wystartowaniu z akcją społeczną „POLAK POTRAFI” w celu zebrania choć część środków festiwalowych.

Zamarzyliśmy sobie, że zbierzemy kwotę 20 tysięcy złotych. Jeżeli się uda, to wszystkie warsztaty edukacyjno – artystyczne, jakie zaplanowaliśmy na cały okres trwania festiwalu, w dniach 17-22 września, będą zabezpieczone. Jeżeli POLAK POTRAFI przekroczy nasze oczekiwania, to każdą kolejną złotówkę dołożymy do premiery festiwalowej – AFROAZJI  w reżyserii Martyny Majewskiej, bo wiemy, że WARTO.

Prace nad trzecim festiwalem są już zaawansowane, więc nie możemy się wycofać ze złożonych wobec innych teatrów deklaracji zaprosin. Zbieramy zgłoszenia festiwalowe, a tych z dnia na dzień przybywa. Cieszymy się, że teatry z całej Polski chcą przybyć do Wałbrzycha, aby zagrać dla naszej publiczności i pobyć z nią i z nami – dodaje. 

Akcja wałbrzyskiego teatru trwa do 5 czerwca. Jej przebieg można śledzić tutaj

Dla każdego wspierającego organizatorzy przewidzieli specjalne podziękowanie – przypinki, programy, czy torby festiwalowe. Za 200 zł można na przykład otrzymać podwójne zaproszenie na premierę spektaklu AFROAZJA.

Warto wspomóc to niecodzienne wydarzenie. Zachęcamy i jako redakcja też dokładamy cegiełkę. 

PROGRAM

17.09.2017

– warsztaty teatralne dla dzieci: BAJzelprzytulanka z bałaganu (prowadzenie: Jakub Drzastwa)

– warsztaty dla dzieci w wieku 8 – 12 lat: Twój Ruch (prowadzenie: Art Fraction Foundation w Poznaniu)

warsztaty dla nauczycieli: Klasyka versus współczesność? (prowadzenie: Justyna Czarnota)

– inauguracja III Festiwalu małych Prapremier Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

– prezentacja spektaklu pt. „AFROAZJA” w reżyserii Martyny Majewskiej (spektakl pozakonkursowy)

 

18.09.2017

– spotkanie dyrektorów teatrów lalkowych, dyskusja o współczesnym teatrze lalek

– warsztaty teatralne dla dzieci: BAJzel – przytulanka z bałaganu (prowadzenie: Jakub Drzastwa)

– warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat: Twój Ruch (prowadzenie: Art Fraction Foundation w Poznaniu)

warsztaty dla nauczycieli: Klasyka versus współczesność? (prowadzenie: Justyna Czarnota)

– prezentacja spektaklu konkursowego; po spektaklu moderowana dyskusja z twórcami i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

 

19.09.2017

– prezentacja dwóch spektakli konkursowych; po każdym spektaklu moderowana dyskusja z twórcami  i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

– podinscenizowane czytanie nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu i reżyserii Marty Guśniowskiej; po zakończeniu moderowana dyskusja z twórcami i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

– warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży w wieku 13+: URUCHOM WYOBRAŹNIĘ! (prowadzenie: Malina Prześluga).

– wykład: Wszechstronność środków wyrazu we współczesnym teatrze lalek dla dzieci i młodzieży (prowadzenie: Karol Suszczyński)

warsztaty dla nauczycieli: Klasyka versus współczesność? (prowadzenie: Justyna Czarnota)

– warsztat dla dzieci w wieku 8-12 lat: Twój Ruch (prowadzenie: Art. Fraction Foundation  w Poznaniu)

– warsztaty dla najmłodszych w wieku 6 – 18 miesięcy: KOŁYSANKI, MRUCZANKI, LULAJKI  (prowadzenie: Monika Kabacińska i Beata Bąblińska, Teatr Atofri)

 

20.09.2017 

– prezentacja trzech  spektakli konkursowych; po każdym spektaklu moderowana dyskusja z twórcami  i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

warsztaty dla nauczycieli: Klasyka versus współczesność? Po warsztatach pokaz powarsztatowych dokonań uczestników oraz wykład (prowadzenie: Justyna Czarnota)

– warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat: Twój Ruch (prowadzenie: Art Fraction Foundation w Poznaniu)

– prezentacja spektaklu pozakonkursowego w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu

– podinscenizowane czytanie nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży w wykonaniu aktorów  Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu i reżyserii Marty Guśniowskiej; po zakończeniu moderowana dyskusja z twórcami i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

 

21.09.2017

– prezentacja dwóch spektakli konkursowych; po każdym spektaklu moderowana dyskusja z twórcami  i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

– podinscenizowane czytanie nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży w wykonaniu aktorów  Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu; po zakończeniu moderowana dyskusja z twórcami i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

– warsztaty dla dzieci w wieku 8 – 12 lat: Twój Ruch dla (prowadzenie: Art Fraction Foundation w Poznaniu); praca zostanie zwieńczona pokazem warsztatowym

– warsztaty dla dzieci w wieku 1, 5 – 3 lat: Twój Ruch (prowadzenie:  Art Fraction Foundation w Poznaniu)

 

22.09.2017 

– prezentacja spektaklu konkursowego; po spektaklu moderowana dyskusja z twórcami i widzami (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)

– prezentacja spektaklu pozakonkursowego w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku

– prezentacja spektaklu pozakonkursowego z repertuaru Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

– zakończenie Festiwalu: ogłoszenie werdyktu jury oraz wręczenie nagród.

 


Autor: Daniel E. Groszewski