Qazaq Kuresi, czyli sport podobny do judo i wrestlingu, zagości w stolicy Dolnego Śląska przy okazji mistrzostw Europy, które odbędą się tu w dniach 7-8 czerwca. Po raz pierwszy gospodarzem imprezy tej rangi będzie polskie miasto. Centrum wydarzeń stanie się plac Wolności.

Ponad 100 zawodników z 25 krajów powalczy w piątek 7 czerwca w eliminacjach do finału, który odbędzie się dzień później. Organizatorzy zachęcają do kibicowania i brania udziału w dodatkowych atrakcjach zorganizowanych z tej okazji.

Qazaq Kuresi to sport wywodzący się z Kazachstanu, gdzie był uprawiany prawdopodobnie już 1200 lat przed naszą erą. Jest popularny również w Gruzji i Armenii, ale ostatnio zdobywa sympatię zawodników z Zachodu. 6 kwietnia w Sobótce odbyły się II mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Mamy też pierwsze osiągnięcia międzynarodowe – w zeszłym roku mistrzem Europy został Sebastian Marcinkiewicz, który także przygotowuje się do tych zawodów. Wraz z trenerem wyrażają nadzieję na kilka medali dla polskiej reprezentacji.

– Bronić tytułu jest dużo trudniej niż go zdobywać – twierdzi.

Uczestnicy walczą w specjalnych strojach z krótkimi nogawkami i rękawami. Nie mogą zadawać ciosów poniżej pasa i dusić przeciwnika. Walka seniorów trwa do 10 minut, a młodszych zawodników – do 5 minut. Jak zapewnia trener polskiej reprezentacji, Bartłomiej Zamęcki, jest to sport bardzo widowiskowy z dużą liczbą wysokich rzutów. Widzowie najbardziej lubią oglądać zawodników walczących w najcięższej kategorii wagowej.

– W Polsce są doskonałe warunki do trenowania, bardzo nam się tu podoba – zapewnia Beibit Istybayev, zawodnik z Kazachstanu.

– Nasi zawodnicy są dobrze przygotowani. Nie chcę niczego obstawiać, ale liczę na przynajmniej trzy medale dla Polaków – mówi trener Zamęcki.

Mistrzostwa Europy Qazaq Kuresi zagoszczą do stolicy Dolnego Śląska w dniach 7-8 czerwca. Impreza odbędzie się na placu Wolność.

Autor: Kaja Jasińska
Zdjęcie: Instragram