Reprezentacje ponad 120 państw z całego świata, licznie zgromadzona publiczność, wspaniała atmosfera oraz niezwykle efektowny spektakl przygotowany przez organizatorów imprezy.

Tak wyglądała ceremonia otwarcia XXVI Letniej Uniwersjady, która odbyła się w piątkowy wieczór na wypełnionym niemal do ostatniego miejsca Stadium of the Shenzhen Bay Sports Center. W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Polaków. Ekipa biało-czerwonych w licznym składzie przybyła na ceremonię, podczas której zapłonął uniwersjadowy znicz. W tym gronie byli też wrocławianie.

Oficjalnego otwarcia XXVI Letniej Uniwersjady w Shenzhen dokonał prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao oraz 87-letni George E. Kilian, który do wtorku pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego (FISU).

Uniwersjada, w której wystartuje ok. 8 tys. sportowców z całego świata, potrwa do 23 sierpnia. W Shenzhen zaprezentuje się 150 polskich reprezentantów, którzy będą rywalizować w 16 spośród 24 dyscyplin. W konkurencjach indywidualnych, medali zdobytych podczas poprzedniej Uniwersjady w Belgradzie (2009) będą bronić wrocławianie:
– Łukasz Koleśnik (judo) – srebro (90 kg),
– Łukasz Błach (judo) – brąz (81 kg), a także:

– Paweł Korzeniowski (pływanie) – złoto (200 m motylkiem),
– Żaneta Glanc (lekkoatletyka) – srebro (rzut dyskiem),
– Marek Łyszczarz (gimnastyka) – srebro (skok),
– Katarzyna Furmanek (judo) – brąz (78 kg),
– Ewa Ścieszko (pływanie) – brąz (50 m klasykiem).

W grach zespołowych brązowego medalu, wywalczonego przed dwoma laty w Serbii, będą natomiast broniły polskie siatkarki, które na ostatnich trzech uniwersjadach w Izmirze (2005), Bangkoku (2007) i Belgradzie (2009) za każdym razem zajmowały miejsce na podium, odpowiednio 2., 1. i 3.

W Chinach po raz pierwszy w historii letnich uniwersjad rozegrane zostaną zawody w podnoszeniu ciężarów, siatkówce plażowej oraz szachach, w których wystartują nasi reprezentanci. Ponadto, w Shenzhen zadebiutują również polscy golfiści. Pierwsze starty biało-czerwonych już w sobotę (judo, gimnastyka sportowa, szermierka, podnoszenie ciężarów).

(Szymon Grabara)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBramka Diaza [VIDEO]
Następny artykułWKS Śląsk rozpoczął treningi
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.