Na kilka dni przed rozpoczęciem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog został bez dotacji z MKiDN. Aby uratować polski program, a tym samym zaprezentować widzom wszystkie planowane spektakle ruszyła zbiórka publiczna Kultura Niepodległa w ramach wspieramkulture.pl. Tomasz Kireńczuk, dyrektor programowy festiwalu apeluje do nagłaśniania sytuacji i włączenia się do akcji. 

Szanowni Państwo,
od kilku dni z wielu stron spływają do nas słowa otuchy i deklaracje pomocy w tej trudnej dla Festiwalu sytuacji. Niezwykła solidarność, której doświadczyliśmy ze strony artystów, widzów, a także współpracujących z nami instytucji i ruchów obywatelskich, dała nam siłę do podjęcia działań zmierzających do realizacji Festiwalu w pełnym zakresie programowym, obejmującym zarówno prezentację spektakli polskich, jak i zagranicznych. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest, aby mimo wstrzymania decyzji o współfinansowaniu Festiwalu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław pozostała platformą autentycznego dialogu, zrobimy wszystko, co możliwe, aby przywrócić do programu festiwalu spektakle: „Wróg ludu” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, „Hymn do miłości” w reżyserii Marty Górnickiej, koprodukcja Teatru Polskiego w Poznaniu, Fundacji Chór Kobiet i Maxim Gorki Theatre z Berlina oraz „Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie. W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować twórcom tych spektakli, a także produkującym je teatrom. Bez Waszej pracy, otwartości i gotowości do podejmowania niestandardowych działań, ratowanie polskiego programu MFT Dialog – Wrocław nie byłoby możliwe.
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które w ostatnich dniach publicznie zabrały głos w naszej sprawie, stając nie tylko w obronie Festiwalu Dialog – Wrocław, ale przede wszystkim w obronie wolności słowa i ekspresji artystycznej. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim partnerom Festiwalu, którzy mimo ogłoszonej w zeszłym tygodniu konieczności ograniczenia programu, nie tylko nie wycofali się ze współtworzenia i współfinansowania Festiwalu, ale zadeklarowali dalsze wsparcie, zarówno finansowe, jak i organizacyjne. Udało nam się również, często odchodząc od pierwotnej wizji artystycznej festiwalu, znacząco ograniczyć jego koszty. W trakcie tych kilku ostatnich dni udało się również uruchomić łańcuch ludzi dobrej woli, którzy ograniczając koszty swojej pracy, w wymierny sposób wsparli festiwal, zwiększając szansę na jego uratowanie. Wszystkie te działania sprawiły, że kwota, którą musimy zdobyć, aby wszystkie spektakle programu głównego mogły być zaprezentowane widowni Festiwalu Dialog – Wrocław wynosi 200 600 zł. Jestem przekonany, że przy tak wielkim zaangażowaniu i wsparciu społecznym, z jakim się spotykamy, tę kwotę uda się zdobyć oraz dialog i Dialog będą możliwe.
W sposób szczególny chciałbym podziękować niezrzeszonemu ruchowi twórców i uczestników kultury Kultura Niepodległa, i wszystkim tworzącym ten ruch aktywistkom i aktywistom, którzy postanowili włączyć się w działania na rzecz ratowania polskiego programu Festiwalu Dialog – Wrocław. To podejmowane przez Was działania, przekonały nas do tego, że nie należy się poddawać. Dzisiaj, tj. 4 października, o godz. 14:00 Kultura Niepodległa uruchamia na portalu wspieramkulturę.pl zbiórkę publiczną, której celem jest zdobycie środków finansowych, dzięki którym będziemy mogli uratować polski program Festiwalu Dialog – Wrocław, pokazując we Wrocławiu spektakle „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej i „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego, a także zorganizować pokaz specjalny spektaklu „Wróg ludu” w reż. Jana Klaty na Scenie Narodowego Starego Teatru, na który to pokaz przewieziemy naszych widzów do Krakowa. Zbiórka publiczna potrwa 14 dni. Jeśli zbiórka zakończy się sukcesem, 9. edycja Festiwalu Dialog – Wrocław, chociaż z pewnymi utrudnieniami dla widzów i artystów, odbędzie się jednak zgodnie ze swoimi pierwotnymi założeniami. Biorąc pod uwagę, jak wiele pozytywnych i dających nadzieję rzeczy wydarzyło się w ostatnich dniach, jestem przekonany, że tak właśnie będzie.
Zapraszam Państwa na konferencję prasową, która odbędzie się 13 października o godz. 13:00 w Barbarze, na której poinformujemy o postępach zbiórki publicznej i kolejnych działaniach na rzecz uratowania polskiego programu Festiwalu. Wszystkich widzów Festiwalu Dialog – Wrocław serdecznie proszę o wstrzymanie się ze zwrotami biletów, informuję jednocześnie, że jeśli ktoś z Państwa takiego zwrotu chciałby dokonać, to jest on możliwy zgodnie z komunikatem w tej sprawie wydanym 27 września.
Szanowni Państwo, mam absolutne przekonanie, że to, co dzieje się w tej chwili wokół Festiwalu Dialog – Wrocław jest bardzo ważne. Dziękuję, że jesteśmy w tej sytuacji razem.
Z poważaniem:
Tomasz Kireńczuk
kierownik programowy