23 lipca zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze (Sobieszów), gdzie aktorzy Teatru Akhe z Sankt Petersburga i Teatru Cinema w Michałowicach wspólnie zaprezentują efekty dwumiesięcznej współpracy warsztatowej. O 19:00 rozpocznie się finałowy spektakl w ramach projektu „Zrozumieć świat. Proces/codzienność”.

„Zrozumieć  świat” to projekt dedykowany mieszkańcom Dolnego Śląska, którego część stanowią warsztaty z udziałem artystów z Rosji i z Polski. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema – działające na polu teatru, sztuk wizualnych i edukacji artystycznej. Na rezydencję artystyczną w Michałowicach Teatr Cinema zaprosił  artystów z Sankt Petersburga, związanych z Teatrem Akhe: Maksima Isaeva  i Pavla Semchenko.

Akhe: Reformatorzy współczesnego teatru

Wybór nie jest przypadkowy: Akhe  to jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji występująca na scenach całego świata. Ich spektakle są mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej  sprawiło, że są uznawani za jednych z reformatorów współczesnego teatru.

W ramach  rezydencji w siedzibie Teatru Cinema w Michałowicach aktorzy z  Akhe, wspólnie z artystami z Teatru Cinema – Małgorzatą Walas-Antoniello, Zbigniewem Szumskim, Tadeuszem Rybickim, Izabelą  Terek-Jopkiewicz i Anną Krych, pracują metodą  improwizacji, która stanowi bazę poszukiwań teatralnych obu grup. Tematem przewodnim jest rozmowa o tożsamości narodowej, a głównym odniesieniem; narzędziem tych poszukiwań – kultura ludowa – baśnie, przypowieści, przysłowia. Wielokulturowość  Dolnego Śląska jest tu podpatrywana i opisywana przez aktorów z Rosji. Artyści liczą na to, że współpraca na polu artystycznym i warsztatowym  dostarczy nam aktywów do lepszego zrozumienia współczesnego świata.

Współpraca w regionie

Pracy teatralnej obu zespołów towarzyszą warsztaty z młodzieżą szkolną z Jeleniej Góry i mieszkańcami regionu. Artyści z Rosji i Polski pracują  również z działającą przy MDK „Muflon” teatralną grupą warsztatową „Ciałość” oraz z Teatrem Osób Uzależnionych  „Karawana”. Rezydencja obejmuje też działania w terenie – filmowe wywiady z mieszkańcami naszych okolic, które posłużą do stworzenia strony wizualnej projektu. Bazując na przysłowiach i przypowieściach – jako mądrości i dziedzictwie kulturowym – stawiają pytanie o siłę kultury.
23 lipca o 19:00 rozpocznie się finałowy spektakl, będący podsumowaniem całej rezydencji. Zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze (Sobieszów).

Rezydencja „Zrozumieć świat.  Proces/codzienność” prowadzona jest we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


„Zrozumieć świat. Proces/codzienność” – spektakl teatralny/finał rezydencji artystycznej

23 lipca 2016 | godz. 19

Dom Kultury „Muflon”, ul. Cieplicka 172, Jelenia Góra (Sobieszów)
Wstęp wolny