We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych przy ulicy Wystawowej 1 rozpoczęły się niezbędne prace budowlane. Siedziba CeTA zostanie wyremontowana nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również by zadbać o jej wartości historyczne, jako że jeden z budynków jest wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Obiekt CeTA został wybudowany pod koniec lat 30. XX wieku i funkcjonował wtedy jako Hala Państw. Po wojnie w roku 1948 przekształcił się w Pawilon Prostokątny na Wystawie Ziem Odzyskanych. Następnie przez cztery lata mieściło się tam Kino Pokój, by później przekształcić się w Wytwórnię Filmów Fabularnych. Finalnie w 2011 roku obiekt stał się Centrum Technologii Audiowizualnych.

Teraz w centrum rozpoczęły się prace budowlane, mające na celu odnowę elewacji budynku –  nowe tynki, nowa stolarka okienna, wymienione lub wyremontowane będą także drzwi. Ponadto odrestaurowany zostanie zegar, który zdobi fasadę i wschodnią ścianę CeTA. Po niemal dwudziestu latach znowu zacznie odmierzać czas.

Zakresem remontu objęty jest zabytkowy budynek B, w którym znajduje się część administracyjna oraz budynek C, będący salą kinową – dobudowany do całości w latach 70. CeTA zyska świeży i spójny wygląd, a to wszystko pod okiem konserwatora zabytków. Prace finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonuje firma KS Construction.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcia: materiały prasowe