Reprezentacja Polski seniorów w lacrosse zajęła czwarte miejsce na międzynarodowym turnieju Lacrosse Summer Festiwal, który odbył się na Łotwie. Polacy, którzy przygotowują się do mistrzostw Europy w Amsterdamie, do naszych wschodnich sąsiadów pojechali w nienajmocniejszym składzie. W kadrze znalazło się aż dziewięciu „Kosynierów”.

Reprezentacja Polski w lacrosse na turnieju w Łotwie / fot. Paulina Piekielny

Dla Łotyszy jesteśmy najbliżej, geograficznie położonym sąsiadem, grającym w lacrosse. Z tym krajem wiąże się także, w znacznym stopniu historia polskiej reprezentacji. W 2009 roku to właśnie Łotwa była pierwszym rywalem reprezentacji Polski. Zostali oni zaproszeni do meczu, który uwiecznił historyczne zgrupowanie naszej kadry w Warszawie. Polacy przegrali to spotkanie 2:16, jednak sam fakt pierwszego, oficjalnego meczu reprezentacji był czymś niezwykłym i niepowtarzalnym.

 

Tegoroczny wyjazd na Łotwę był kolejnym etapem przygotowań kadry do mistrzostw Europy, które odbędą się w 2012 roku w Amsterdamie. Oprócz męskiej reprezentacji zobaczymy także kobiecą kadrę naszego kraju. W turnieju Lacrosse Summer Festiwal, oprócz reprezentacji Polski wzięły udział: Team Latvia, Latvia United oraz Team Gatorade (sponsorowany przez Gatorade zespół złożony z czołowych zawodników drużyn grających, w USA i Kanadzie). Poza zawodnikami z Warszawy i Poznania, na ten turniej powołanych zostało aż dziewięciu zawodników Kosynierów Wrocław. To niewątpliwie ogromny sukces i dowód na to, że wrocławski lacrosse stoi na bardzo wysokim poziomie. Warto dodać, że w bramce reprezentacji Polski grał wypożyczony Łotysz, gdyż nasz bramkarz nabawił się kontuzji! Ostatecznie, w osłabionym składzie zajęliśmy czwartą pozycję, wynosząc z turnieju ogromny bagaż doświadczeń.

 

Miłosz Pellowski (Kosynierzy Wrocław) jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników w Polsce / fot. Michał Walczak

– Poza aspektem czysto sportowym, miał miejsce również dyplomatyczny. Na turnieju pojawił się ambasador naszego kraju w Rydze oraz ambasador Kanady. Warto dodać kraju, w którym lacrosse jest narodowym sportem letnim – podsumowuje Tomasz Kędzia z wrocławskich „Kosynierów”.

 

Wyniki Lacrosse Summer Festiwal:

 

Polska – Latvia United 3:1

Polska – Team Gatorade 1:13

Polska – Team Latvia 0:14

 

Mecz o 3 miejsce: Polska – Latvia United 3:6

 

 

(Mateusz Dziemidowicz)