Studenci Politechniki Wrocławskiej po raz pierwszy wystartowali w zawodach autonomicznych robotów podwodnych RoboSub w USA. Jako jedyni debiutanci wywalczyli sobie miejsce w rozgrywkach półfinałowych i wygrali nagrodę specjalną.

Przez ostatnie miesiące członkowie koła naukowego „Robocik” pracowali nad łodzią, z którą wystartowali w konkursie w San Diego. Korpus podwodnego robota wykonany został z laminatu z włóknem szklanym. Może on zejść na głębokość około 100 m. Robot posiada siedem silników i szereg specjalistycznych czujników, określających jego położenie, czujniki ciśnienia oraz czujniki przecieku, które sygnalizują nawet najmniejszą wilgoć. Wyposażony został także w cztery kamery na dziobie i burtach.

W tym roku motywem przewodnim konkursu było kasyno. Roboty miał do wykonania siedem zadań o rosnącym poziomie trudności. Pierwszym testem było przepłynięcie przez bramę, symbolizującą wejście do kasyna. Następnie robot musiał wykryć leżące na dnie znaczniki i podążyć ich śladem. W kolejnym zadaniu urządzenie miało policzyć liczbę oczek na ściankach unoszących się w wodzie kości do gry i dotknąć tych kostek, których suma wynosi 11. Wszystkie konkurencje rozgrywane były w basenie o głębokości od 3 do około 15 m.

Studenci Politechniki Wrocławskiej, jako jedyna ekipa z Polski, rywalizowali w gronie 47 zespołów z renomowanych uczelni technicznych z całego świata. Chociaż nie weszli do ścisłej czołówki najlepszych siedmiu drużyn, to sam fakt dotarcia do półfinałów jest wielkim sukcesem. Zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał także nagrodę specjalną za najlepszą symulację komputerową w środowisku Unity, którą pomocniczo wykonał do testów łodzi.

Zawody RoboSub odbywają się od 20 lat i organizowane są przez fundację Stowarzyszenia Bezzałogowych Systemów Samochodowych i amerykańskie biuro Badań Marynarki Wojennej. Impreza ma przede wszystkim na celu przyspieszenie rozwoju autonomicznych pojazdów podwodnych. Od ponad 16 lat zawody rozgrywają się w San Diego w Kalifornii.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Politechnika Wrocławska