Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podsumował pierwsze 12 miesięcy swojej pracy. Zapowiedział także działania na kolejne lata. Priorytety to transport publiczny, #WrocławBezSmogu i bezpieczeństwo.

Jacek Sutryk zapowiedział wydanie do 2023 roku ok. 1,3 mld złotych na transport publiczny, likwidację wszystkich kopciuchów w miejskim zasobie komunalnym i poprawę bezpieczeństwa, zarówno uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnie pieszych oraz na wrocławskich osiedlach.

Prezydent przedstawił także statystyki dotyczące pierwszych 12 miesięcy jego pracy, w których wyliczał m.in. budowę i wyremontowanie 30 km chodników, stworzenie ponad 600 miejsc w żłobkach i ponad drugie tyle przedszkolach, powstanie 18 km tras rowerowych czy zakup 50 nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów.

Priorytety na kolejne lata: transport publiczny, #WrocławBezSmogu i bezpieczeństwo.

I PRIORYTET: TRANSPORT PUBLICZNY

Otworzyliśmy dekadę ogromnych inwestycji w transport publiczny we Wrocławiu. Do 2023 r. chcemy wydać na ten cel 1,3 mld złotych. W tym roku kupiliśmy już 50 nowych autobusów i 10 nowych tramwajów. W 2020 r. na nasze ulice wyjedzie kolejnych 40 nowych autobusów, w tym 10 elektrycznych. A to nie koniec. Kolejny cel to zakup 60 autobusów, 49 tramwajów i modernizacja dalszych 50 składów – mówi Jacek Sutryk.

Do 2022 r. powstanie także nowa trasa tramwajowa na Popowice, a do 2023 r. na Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór.

Wiem, że problemem Wrocławia są wykolejenia tramwajów. Dlatego wzmacniamy program remontów torowisk. Od przyszłego roku na ich remonty i bieżące utrzymanie będziemy wydawać 80 mln złotych rocznie – dodaje prezydent.

W ostatnim roku z transportu zbiorowego we Wrocławiu skorzystało 207 mln pasażerów, czyli 500 tysięcy pasażerów dziennie. – Musimy zbudować nową zajezdnię tramwajową na Nowych Żernikach. W tym roku ogłosiliśmy konkurs na jej projekt. Chcemy, by powstała do 2025 r – wylicza prezydent.

Na koniec 2018 r. dostęp do przystanków tramwajowych w zasięgu 300 metrów miało prawie 28% mieszkańców.  Dzięki nowym trasom na Hubskiej, Popowicach i na Nowy Dwór będzie to powyżej 31% mieszkańców. – Moim celem są nowe korytarze transportowe na Swojczyce, Ołtaszyn, Maślice, Jagodno – zaznacza Sutryk.

II PRIORYTET: #WROCŁAWBEZSMOGU

Wrocław na likwidację pieców, przyłączanie kamienic do sieci ciepłowniczej i wspieranie wymiany pieców w prywatnych lokalach wyda do końca 2024 r. 330 mln zł.

Prezydent Sutryk podkreślił, że miasto wymieni wszystkie kopciuchy w gminnych kamienicach, ale nie tylko.

Wesprzemy finansowo i informacyjnie każdego, kto będzie chciał zlikwidować swój piec. Od 2020 roku będzie można otrzymać nawet 20 tys. zł na likwidację pieca wraz z wymianą okien. Oferujemy nowe, atrakcyjne programy dla właścicieli 8000 lokali – nową, łatwiejszą Kawkę Plus, Termo Kawkę, Lokalny Program Osłonowy, który zawiera 4 tys. zł rocznej dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Najemcy w lokalach komunalnych, którzy sami wymienią piec będą zwolnieni z czynszu na 2 lata. Ponadto, doradcy energetyczni będą pracowali na wrocławskich osiedlach tak, by każdy mógł możliwie szybko i łatwo przejść przez likwidację swojego pieca – mówi prezydent.

III PRIORYTET: BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo na ulicach

Ratusz wzmocni współpracę z policją. Szczegółowe analizy wypadków komunikacyjnych pomogą w planowaniu zmian w układzie ulic i infrastrukturze.

W  pierwszej kolejności chcielibyśmy zająć się ulicą Legnicką, na której tylko w tym roku doszło do 3 wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Chcemy także poprawić bezpieczeństwo m.in. na Armii Krajowej i Wyszyńskiego – opisuje prezydent.

Na początku 2020 r. status drogi krajowej nr 98 zostanie zdjęty z ciągu ulic: Wyścigowej – Ślężnej – Dyrekcyjnej – Pułaskiego – pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – Brücknera – Jana III Sobieskiego. Pozwoli to lepiej zarządzać bezpieczeństwem na tych ważnych ulicach.

Rozwój Straży Miejskiej

Prezydent ogłosił także kolejne wzmocnienia w Straży Miejskiej. W tym roku budżet tej służby został zwiększony  do  ponad 23 mln zł – dzięki temu m.in. przeprowadzono nabory na 48 strażników, którzy pracują bezpośrednio na osiedlach. Straż Miejska otrzymała także nową siedzibę przy ul. Na Grobli i całodobowy posterunek w Sukiennicach.  Mundurowi dostali nowy sprzęt m.in. radiowozy,  a na prośbę mieszkańców we wskazanych przez nich miejscach zwiększono liczbę patroli – nawet o 20%.

Tegoroczne plany Straży Miejskiej:

– patrole wodne: we współpracy z policją i WOPR.  Zakup łodzi patrolowych.

– patrole rowerowe: Straż Miejska będzie dyżurowała także na jednośladach

– w siedzibie Straży Miejskiej powstanie zapasowe stanowisko kierowania i monitoringu

– Ekopatrol:  do końca przyszłego roku dwukrotnie zwiększy się liczba funkcjonariuszy w tej służbie, w sumie do 60 osób.

Plan inwestycji w ochronę Wrocławia przed podtopieniami

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyda w najbliższych latach pół miliarda złotych na poprawę jakości dostaw wody do picia, kanalizację, bezpieczeństwo, adaptację do zmian klimatu. W przyszłym roku ruszy budowa 4 zbiorników retencyjnych na wodę deszczową. Będą kosztować niemal 80 milionów zł.  

W nadchodzącym roku wydamy także prawie 60 mln zł na budowę kanalizacji deszczowej przy inwestycjach drogowych –  mówi Sutryk.

Zdrowy Wrocław – tak chcemy opowiadać o naszym mieście. Chcę, aby program ten był kompleksowy i dotykał wielu przestrzeni naszego życia. W ciągu mijającego roku przygotowaliśmy cały pakiet działań na rzecz wsparcia rodziny. A w kolejnych latach program „Zdrowy Wrocław” będzie głównym narzędziem do realizacji tych prac – zapowiada prezydent.