We wtorek, 20 października w Kinie Nowe Horyzonty startuje 6. American Film Festival. Jesienne święto niezależnego kina amerykańskiego potrwa do niedzieli.

Festiwal otworzy o godz. 19.00 polska premiera docenionego w Cannes filmu – Carol Todda Haynesa (KNH 1), o romansie zamożnej mieszkanki Nowego Jorku (Cate Blanchett) i młodej pracownicy domu handlowego (Rooney Mara – nagroda aktorska w Cannes). Film na podstawie książki Patricii Highsmith „The Price of Salt” to studium relacji płciowych i klasowych w Ameryce lat 50., a zarazem poruszająca opowieść o cenie, jaką płacimy za porywy serca, niezależnie od płci i seksualnej orientacji. Wszystko to w otoczce wspaniałych kostiumów i stylowej scenografii z epoki Eisenhowera. Po seansie otwierającym festiwal zapraszamy wszystkich widzów do holu na kieliszek wina, a Carol będzie można zobaczyć na AFF jeszcze 24 października.

We wtorek zapraszamy też na polską premierę Króliczka Alison Bagnall (KNH 4, 20.00), który jest kolejnym projektem tej autorki z udziałem muzyka i aktora Olly’ego Alexandra. Zarówno reżyserka, jak i odtwórca innej z głównych ról – Kentucker Audley, symbolicznie powracają tym filmem na AFF w sekcji konkursowej Spectrum – byli gośćmi festiwalu w 2012 i 2013 roku. W KNH 5 o tej samej godzinie pokażemy pierwszy film konkursu American Docs pt. Pole walki, Kirby’ego Dicka, o przerażającej skali gwałtów na kampusach uniwersyteckich, a w sali nr 6 KNH odbędzie się seans w ramach eksperymentalnej sekcji On the Edge – Królewski szlak Jenni Olson, okrzyknięty najambitniejszym projektem dokumentalnym festiwalu Sundance. Tego wieczoru zainaugurujemy również dwie retrospektywy 6. AFF: 85-te urodziny Clinta Eastwooda uczcimy pokazem reżyserskiego dorobku giganta amerykańskiego kina, a rozpocznie go Bird z 1988 roku o genialnym trębaczu jazzowym Charliem Parkerze (KNH 7, 20.15); z kolei blok poświęcony twórczości czarnoskórych reżyserek amerykańskich zacznie pokaz zwycięzcy Sundance FF z 2012 roku – W szczerym polu Avy DuVernay (KNH 8, 20.15).