Już w najbliższy czwartek, 10 października rozpocznie się 16. edycja Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA+. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Sali Wielkiej Ratusza, a jego gwiazdami będą uczniowie szkół muzycznych z Polski, Czech i Niemiec. Trzy dni później, w Synagodze pod Białym Bocianem zagra grupa flamenco – Que Passa.

mat. organizatora

Podobnie jak w ubiegłym roku festiwal trwać będzie niemal przez cały październik, a w jego programie znajdzie się dwanaście koncertów oraz lekcje mistrzowskie. Pierwszym wydarzeniem festiwalowym będzie koncert „Scena Młodych”, podczas którego wystąpi jedenaście zespołów kameralnych reprezentujących dziewięć szkół muzycznych z Wrocławia, Wałbrzycha, Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Drezna i Pragi. Inicjatorką koncertu jest Agata Furmanowska, która na co dzień prowadzi klasę gitary w Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu.

Po klasycznej inauguracji festiwal rozbrzmi dźwiękami flamenco, kiedy w niedzielę, 13 października w Synagodze pod Białym Bocianem zagra zespół Que Passa. Jest to polska grupa mogąca uchodzić za jednego z prekursorów flamenco fusion w Polsce. Została założona w 1997 roku przez gitarzystę Jarosława Dzienia. Tworzą ją muzycy związani również z innymi zespołami, takimi jak: Golec uOrkiestra, Hard Times, Megitza. Pomimo polskich korzeni Que Passa z powodzeniem konkurować może z hiszpańskimi grupami flamenco, czego dowodem są jej zagraniczne koncerty, między innymi w Hiszpanii, Mołdawii i Niemczech. We Wrocławiu zespół wystąpi w składzie: Jarosław Dzień (gitara), Marcin Hilarowicz (gitara), Kuba Mietła (akordeon), Łukasz Adamczyk (gitara basowa) i Mirek Hady (cajon, instrumenty perkusyjne).