Już dziś, 26 kwietnia, we Wrocławiu rozpoczyna się 53. edycja Jazzu nad Odrą – najstarszego festiwalu jazzowego w kraju. W programie m.in. amerykańskie sławy – Ravi Coltrane, Jeff „Tain” Watts, Kendrick Scott oraz Tia Fuller, międzynarodowe projekty m.in. Marka Napiórkowskiego i Piotra Barona, premiery płytowe, Konkurs na Indywidualność Jazzową i wielki finał w postaci Światowego Dnia Jazzu Polskiego. Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, w tym wystaw, corocznej wielkiej giełdy fonograficznej i spotkania z Filipem Łobodzińskim w związku z premierą książki o Johnie Coltranie. Festiwal potrwa do 30 kwietnia. Wtedy też po Odrze pływać będą statki z jazzową muzyką na żywo.

Coltrane według Coltrane’a na otwarcie

Festiwal otworzy nominowany do tegorocznych Fryderyków zespół Kamil Piotrowicz Sextet (26 kwietnia, godz. 19:00, Impart). Zaraz po nim usłyszymy Coltrane’s Sound – projekt będący hołdem dla zmarłego 50 lat temu Johna Coltrane’a. Z Ravim Coltrane’em, synem artysty, zagra jazzowy ambasador Wrocławia w Los Angeles – Darek Oleszkiewicz. Koncerty poprzedzi spotkanie z Filipem Łobodzińskim (godz. 17:30, Impart), autorem brawurowego tłumaczenia świeżo wydanej książki wyd. Kosmos Kosmos pt. Coltrane według Coltrane’a. Późnym wieczorem Tomasz Wendt zagra w premierowym projekcie z Atom String QuartetBehind the Strings zabrzmi w sali kameralnej od godz. 23:00. Tego samego dnia w Imparcie rozpocznie się wystawa „Jazz World Photo” prezentująca 30 najlepszych zdjęć z międzynarodowego konkursu organizowanego pod tą samą nazwą (wernisaż: godz. 17:00).

Od 26 kwietnia także Barbara (ul. Świdnicka 8c) będzie gospodynią wystawy. Pod hasłem „One Minute Jazz Portrait” fotograf Sławek Przerwa zaprezentuje fantastyczne zdjęcia artystów Jazzu nad Odrą. Z kolei od wtorku, 25 kwietnia, we Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu (ul. Św. Mikołaja 54/55) otwarta jest wystawa „Wielcy ludzie jazzu – plakaty Waldemara Świerzego”. To pierwsza prezentacja 25 portretów największych twórców jazzu XX wieku. Wśród nich m.in. King Oliver, Charles Mingus, Thelonius Monk, Miles Davis oraz Ray Charles.

Atrakcje programu głównego

W programie festiwalu nie zabraknie kobiecej reprezentacji. Z jazzowym trio zagra saksofonistka i flecistka Tia Fuller (27 kwietnia) znana m.in. ze współpracy z wielką gwiazdą r’n’b Beyonce. Dzień później, na scenie Impartu wystąpi wybitny jazzowy improwizator, perkusista Jeff „Tain” Watts. Wisienką na torcie w jazzowym menu będą sobotnie koncerty. Leszek Możdżer zagra z laureatem ubiegłorocznej Grand Prix – grupą Skicki-Skiuk, a na scenie teatralnej pojawi się wschodząca gwiazda, amerykański perkusista Kendrick Scott.

Program główny to także projekty specjalne wrocławskich jazzmanów. Z Piotrem Baronem wystąpi Gary Smulyan, a Marek Napiórkowski przedstawi międzynarodowy kwartet WAW-NYC. W sali kameralnej dziewięć zespołów konkursowych ubiegać się będzie o Grand Prix 2017 i nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Nocą prezentować się tam będą zwycięzcy wiodących polskich konkursów jazzowych: Mateusz Smoczyński (Konkurs im. Seiferta), Tomasz Chyła Quintet (Jazz Juniors) oraz Paweł Kaczmarczyk jako Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio.

Niedzielny finał. Światowy Dzień Jazzu Polskiego, jazz… na Odrze i giełda fonograficzna

Finałem tegorocznej edycji festiwalu będzie Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Pod hasłem POLISH JAZZ – YES!, korzystając ze znamiennego tytułu najnowszej płyty Zbigniewa Namysłowskiego, świętować będziemy finał 53. edycji Jazzu nad Odrą. – Wszystkie festiwalowe sceny oddajemy polskim artystom jazzowym. Chcemy, aby Jazz nad Odrą stał się ambasadorem polskiej muzyki jazzowej za granicą. – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny festiwalu. Od wczesnego popołudnia do późnej nocy na scenach Impartu i w Przestrzeni Kreatywnej na placu Społecznym wystąpi kilkanaście znakomitych polskich zespołów. Wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski Quintet, Piotr Wojtasik z Tribute to Akwarium, Eskaubei & Tomasz Nowak Quartet ft. Mr. Krime, Magda Zawartko i Grzegorz Piasecki, Jachna/Tarwid/Karch Trio, a także Tęgie Chłopy. Kuba Stankiewicz z zespołem Echoes of Heroes zaprezentuje swój najnowszy projekt Music of Henry Mancini, a Zbigniew Lewandowski przedstawi specjalny program poświęcony genialnemu perkusiście Buddiemu Richowi.

W Światowy Dzień Jazzu Polskiego muzyka zabrzmi nie tylko nad, ale także na Odrze. Od godziny 10:00 do 18:00, na trzech statkach usłyszeć będzie można jazz grany na żywo. Zespoły: Harmony Trejo, Jazzu i MRL Trio uprzyjemniać będą 50-minutowe rejsy rozpoczynające się i kończące w Przystani Kardynalskiej. Bilety, w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), dostępne będą przy wejściu na pokład.

Niedziela, 30 kwietnia, to także wielki dzień dla kolekcjonerów muzyki. W ramach organizowanej na Mazowieckiej 17 giełdy fonograficznej, będzie można nabyć płyty CD, winyle i kasety, poznać muzyczne i wydawnicze nowości, powymieniać się krążkami oraz porozmawiać o muzyce. W Imparcie będzie działał też festiwalowy boutique De’Moliki z gadżetami festiwalowymi i płytami artystów festiwalu. Giełda rozpocznie się o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

Codziennie, po koncertach programu głównego, w klubie Autograf odbywać się będą jam sessions z udziałem artystów tegorocznej edycji Jazzu nad Odrą. Wstęp wolny.

Ostatnie bilety

Można jeszcze kupić bilety na 27, 28 i 30 kwietnia. Ceny biletów na koncerty w sali teatralnej zaczynają się od 60 złotych (miejsce na balkonie). Jednodniowy bilet na Światowy Dzień Jazzu Polskiego kosztuje 90 złotych (ulgowy – 60 złotych).


Zdjęcie: BTW photgraphers