Rusza wyczekiwana przebudowa na Psim Polu. Ulica Krzywoustego zyska równą nawierzchnię, powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, a obecny przystanek komunikacji zamieni się w rynek z małą architekturą i zielenią. W miejscu „blaszaka” powstanie rondo.

Przebudową zajmie się SKANSKA S.A., która od podpisania umowy (22 marca 2012 r.) ma 20 miesięcy na wykonanie zadania. Koszt remontu wynosi 20 846 845 zł. „W najbliższych dniach uzgodnimy organizację ruchu na czas wykonywanych robót i przejmiemy teren. Pierwsze prace rozpoczną się w kwietniu.” – mówi Bogdan Rytwiński reprezentujący wykonawcę. „Będziemy się starali, aby remont był jak najmniej uciążliwy, jednak warunki w tym miejscu są trudne, jezdnia na ul. Krzywoustego jest bardzo wąska, na pewno nie obejdzie się bez utrudnień” – dodaje.

W miejscu, gdzie krzyżują się ulice Krzywoustego, Kiełczowska i Bierutowska zostanie wybudowane rondo. „Blaszak” na zawsze zniknie, a kupcy przeniosą się do nowej hali na ul. Sycowskiej. Mieszkańcy przez najbliższe 20 miesięcy muszą spodziewać się utrudnień, jednak jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych remontów w mieście.

Bezpośredni dojazd do starego Psiego Pola będzie prowadził łącznikiem z al. Jana III Sobieskiego. Z tego rozwiązania od roku korzysta już wielu kierowców.

Ruchliwą dotąd ul. Krzywoustego, począwszy od skrzyżowania z ul. Sycowską, przez ryneczek wraz z częścią ul. Gorlickiej, docelowo będą jeździli tylko mieszkańcy i komunikacja miejska. Zyskają piesi, autobusy nie będą stały w korkach, można bedzie wygodniej zrobić zakupy.

Główny przystanek autobusowy, na którym wysiadamy jadąc z centrum miasta, zostanie przeniesiony kilkadziesiąt metrów bliżej. Kolejne przystanki zaplanowano u wlotu i wylotu ulicy Gorlickiej, w tej chwili znajdują się tam przystanki linii 911 i 331. Przystanek w kierunku centrum pozostaje na swoim miejscu.

Psie Pole zyska także reprezentacyjne miejsce. W centralnej części, wśród w większości odrestaurowanych już kamienic, pojawi się atrakcyjna przestrzeń z fontanną, zielenią i małą architekturą.

Plac zostanie wyłożony granitowymi płytami z elementami kolorowego kamienia, pojawią się ławki, oświetlenie, fontanna, rzeźby, symboliczne figurki psów oraz miejsce na świąteczną choinkę.

Przebudowę nadzorują Wrocławskie Inwestycje. Zakończenie prac zaplanowano w listopadzie 2013 roku.

Wkrótce rozpoczną się przygotowania do kolejnych inwestycji w tym rejonie – budowy parkingu na ul. Sycowskiej i budowy ulicy roboczo zwanej Nowogorlicką, która ma połączyć nowe rondo z ulicą Gorlicką. Są to elementy niezbędne do organizacji całego ruchu po przebudowie. Powinny zostać wykonane również do końca przyszłego roku.

Psie Pole przez dłuższy czas będzie jeszcze wielkim placem budowy. U zbiegu ulic Krzywoustego i Gorlickiej od jesieni ubiegłego roku trwa odbudowa XIX – wiecznych kamienic. Nowe mieszkania i lokale usługowe będą położone tuz przy ryneczku. Do czerwca gotowy powinien być pierwszy etap parkingu w systemie park&ride w pobliżu dworca kolejowego PKP Wrocław Psie Pole.

 

(EBK/ wroclaw.pl)

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWarsztaty tworzenia biżuterii – wisior
Następny artykułŻywe witryny w Pasażu Grunwaldzkim
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.