Pierwszy dzień to tak naprawdę czas na aklimatyzację i przygotowania ze strony wystawców. Fani z całego kraju powoli zjeżdżają do Wrocławia, by od jutra całkowicie zanurzyć się w niezwykłym świecie fantastyki – pisze Patryk Wolny.

Po przekroczeniu magicznego progu Hali Stulecia witają nas kasy, gdzie możemy zakupić bilet jak i odebrać akredytację. Nie trudno się domyślić, że przez cały dzień ustawiały się tutaj kolejki młodych ludzi czekających na swoją szansę by móc odebrać bilet do krainy marzeń.

2016-08-18 16.54.33

Kraina jeszcze w budowie, bowiem wielu wystawców nie zdążyło się na dobre rozłożyć ze swoimi stoiskami, a ci, którym się już to udało, raczej nie mogą narzekać na natłok zainteresowanych. Wczesne godziny popołudniowe przypominały nieco imprezę po poważnej epidemii i jedynie nieliczni, dzielni wojownicy jakoś trzymali się na nogach… ewentualnie stolikach barowych.

2016-08-18 16.56.40

Pierwsi uczestnicy trochę nieśmiało snuli się po kompleksie, wyszukując sale, na których już odbywały się przeróżne prelekcje i panele dyskusyjne. Tutaj zaznaczę, że na kolejne dni zaplanowano prawdziwy ogrom atrakcji. Zostały one podzielone tematycznie na osiem kategorii, dodatkowe strefy, galerie czy choćby miejsca gdzie odbywać się będą turnieje w rozmaite planszówki.

2016-08-18 17.27.56

Zresztą podobnie jak pierwsze prelekcje także i turnieje nie czekając wystartowały na dobre. Trochę przez przypadek udało mi się podejrzeć zmagania w FLUXXa, zabawną grę towarzyską, której główną zaletą są ciągle zmieniające się zadania.

Prawdziwym rarytasem może okazać się dla miłośników planszówek możliwość zagrania w gry, które tak naprawdę nie miały jeszcze swojej premiery. Jednym z takich tytułów jest kulinarna gra planszowa Top Kitchen, której autorzy przywieźli ze sobą na Polcon jedyne kopie, jakie zostały stworzone. Niesamowita okazja do wypróbowania, zwłaszcza, że już 12 września rusza zbiórka mająca na celu udostępnienie gry szerszemu gronu odbiorców.

2016-08-18 17.22.47
Zacięta walka o miano szefa kuchni w Top Kitchen.
2016-08-18 17.37.55
Twórca „Statków pośród gwiazd” tłumaczy zasady gry.

Oprócz możliwości zakupu i przetestowania gier oferowanych przez rozmaitych wydawców i dystrybutorów, na wielkiej sali został uruchomiony także punkt, w którym można wypożyczyć grę, by wraz ze znajomymi, czy też całkiem przypadkowymi uczestnikami przenieść się do świata magii. Różnorodność tytułów zadowoli zapewne każdego i sprawi, że niejeden da się porwać w wir rozrywki i nawet nie zauważy, kiedy miną kolejne godziny.

2016-08-18 14.48.40

Darmowe przytulanie to tylko jedna z licznych możliwości poznania nowych ludzi. A o atmosferę i otwartość nie trzeba się wcale martwić. Przebywając pośród uczestników konwentów można się poczuć niemal jak w rodzinie.

2016-08-18 17.53.14

Oprócz gier planszowych organizatorzy zaplanowali także specjalne pomieszczenie, gdzie miłośnicy gier elektronicznych będą mieli okazję do niezwykłej podróży w czasie. Udostępnione zostały prawdziwe klasyki pośród sprzętu do grania.

Na Polconie nie mogło także zabraknąć przeróżnych stoisk z rozmaitościami wszelkimi, na których oprócz plakatów, koszulek, przypinek, czy mang i książek możemy zaopatrzyć się w takie rzeczy jak stylizowane gorsety, świece w formie ludzkich czaszek czy nawet azjatyckie przysmaki.2016-08-18 16.58.22

2016-08-18 16.57.44
Nie mogło zabraknąć i Pikachu.

Cóż, po ciężkim dniu i zapewne dla większości wielogodzinnej podróży dobrze jest na chwilę się zatrzymać i odpocząć. Znakomicie nadają się do tego punkty kulinarne rozmieszczone przed kompleksem Hali Stulecia. Można w spokoju usiąść i cieszyć się pięknymi widokami oraz świeżym powietrzem. Organizatorzy zadbali o niemałą ilość stoisk oferujących przeróżne smakołyki, począwszy od hamburgerów czy zapiekanek a kończąc na smacznych  pierogach.

2016-08-18 17.54.58

Tym pozytywnym akcentem warto zakończyć tę krótką fotorelację. Mam nadzieję, że udało mi się w was rozbudzić ciekawość i w nadchodzących dniach wspólnie będziemy mogli nacieszyć się tą niesamowitą atmosferą. Ja już nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł wrócić, by znów się w niej zanurzyć.

Autor | Patryk Wolny

  • Zdjęcia | Patryk Wolny