W ramach projektu Misja ZUPA policjanci oraz strażnicy miejscy rozdawać będą bezdomnym i potrzebującym ciepłe posiłki. Taka akcja to pomysł Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Patrole wrocławskiej straży miejskiej oraz policji w mroźne dni otrzymają z jadłodajni Caritas termosy z miseczkami wypełnionymi gorącą zupą dla osób bezdomnych i ubogich. Straż miejska i policja dotrą więc z taką pomocą do miejsc i osób, które z różnych względów nie byłyby w stanie dotrzeć do jadłodajni, a także nie mają szans na samodzielne przygotowanie gorącego posiłku.

– Policjanci we Wrocławiu prowadzą bardzo dużo działań pomocowych, w tym między innymi tych, związanych z akcją zima. Docierają do osób potrzebujących pomocy i właśnie dlatego bardzo chętnie włączamy się w różnego rodzaju projekty pomocowe, w tym między innymi w ten pod nazwą Misja ZUPA – mówił asp. szt. Łukasz Dutkowiak, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu. – Dysponujemy pewnego rodzaju potencjałem zarówno intelektualnym, czyli wiemy gdzie na terenie Wrocławia są osoby potrzebujące, ale też technicznym, czyli posiadamy środki komunikacji, dzięki którym będziemy mogli dostać się w te miejsca, w których osoby potrzebujące będą czekały na to ciepło które przyniesiemy.

W akcję zaangażowali się także funkcjonariusze Straży Miejskiej.

– Wrocław to miasto niezwykłe, w którym widzimy w każdym człowieka, nawet w tych osobach, które może nieładnie pachną, są gorzej ubrane ale to też są ludzie! Stąd też włączamy się w tę akcję z wielkim sercem. Będziemy tam, gdzie nas potrzebują. Chcemy dotrzeć do każdej osoby, dla której ta ciepła zupa będzie pomocą i być może pierwszym posiłkiem w ciągu dnia – mówił Waldemar Forysiak, Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej Wrocławia. –  Cieszę się bardzo, bo tak naprawdę potencjał w nas wszystkich jest bardzo duży. W nas, czyli w służbach, w Caritas, ale przede wszystkim we Wrocławianach. Na tą pomoc też liczę. Bardzo proszę reagować, nie przechodzić obojętnie wobec osób potrzebujących. Czasem wystarczy zadzwonić, powiadomić służby, aby pojawiły się na miejscu.

Inicjatorem akcji jest Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, przy współpracy z miastem Wrocław, który prowadzi 4 jadłodajnie. Połączenie sił z wrocławskimi służbami ma ułatwić dotarcie do tych najbardziej potrzebujących osób, które podczas zimy nie zawsze są w stanie przyjść do jadłodajni.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. Caritas Wrocław