Ponad 25 milionów złotych przeznaczone zostanie na realizację projektów, wybranych w ramach WBO. Już po raz 6. mieszkańcy Wrocławia zadecydują, które spośród 263 projektów rejonowych, ogólnomiejskich i zabytkowych zostaną wprowadzone w życie.

Głosowanie na projekty WBO rozpoczęło się w piątek, 14 września i potrwa do 1 października. Zgłoszonych zostało aż 645 projektów, z czego 263 bierze udział w głosowaniu. Swoje głosy oddać  można jednorazowo na maksymalnie 5 projektów –  2 projekty ogólnomiejskie (bez względu na kwotę) oraz dwa projekty rejonowe: jeden do 750 tysięcy i jeden mały, do 250 tysięcy złotych. Możemy też wybrać projekt zabytkowy, do 100 tysięcy złotych. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia, którzy ukończyli 16 lat. Miejsce zameldowania osoby głosującej nie ma znaczenia. Swój głos oddać mogą również cudzoziemcy, którzy posiadają numer PESEL.
Kwota, jaka w tej edycji została wygospodarowana na realizację projektów, to 25 250 000 złotych. 4 miliony złotych to pieniądze na projekty ogólnomiejskie. Pozostałe 21 milionów przeznaczone będzie na projekty rejonowe. Nowością w tegorocznej edycji są projekty zabytkowe, na które przewidziano 250 tysięcy złotych.

Idea wyszła od prezydenta Grehla, który słusznie zauważył, że są drobne elementy architektoniczno-urbanistyczne czy takie związane z meblami miejskimi, które nie wpisują się w żaden ze schematów dotychczas realizowanych projektów WBO, a są na tyle cenne, że wymagają ochrony – mówił Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora biura ds. partycypacji społecznej. – Stąd idea, aby te elementy chronić i umożliwić mieszkańcom wskazanie ich w trybie WBO. W tym roku 18 projektów zabytkowych przeszło weryfikację pozytywnie i mam nadzieję, że mieszkańcy będą licznie głosowali na tę kategorię.

Głosowanie odbywać się będzie zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej (papierowej). Swoje głosy przez internet oddawać będzie można do 1 października, do godziny 23:59. W wersji papierowej głosować będzie można w godzinach funkcjonowania specjalnych punktów.

W tym roku będzie również jeździł Głosobus, czyli Mobilny Punkt Głosowania. To zabytkowy Jelcz, należący do Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Będzie on jeździł po osiedlach peryferyjnych, które znajdują się dalej od czterech Centrów Obsługi Mieszkańca, gdzie można oddawać głosy. Szczegółowy harmonogram znaleźć można na stronie internetowej. Swój głos oddać można również w czternastu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch