Rozpoczęła się internetowa sprzedaż karnetów na 16. edycję MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31 lipca 2016) we Wrocławiu. Sprzedaż potrwa do 12 czerwca lub do wyczerpania puli. Karnet uprawnia do zniżek na zakup biletów na koncerty oraz wydarzenia specjalne. Cena karnetu wynosi, podobnie jak w latach poprzednich, 350 złotych. Osoby posiadające Kartę Przyjaciela kina Nowe Horyzonty zapłacą za karnet 335 złotych.

Sprzedaż oraz informacje o karnetach tutaj.

W programie 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty – największego wydarzenia filmowego w Polsce – zostanie pokazanych około 200 pełnometrażowych filmów, wśród nich ponad 100 nowych, które będą pokazane w Polsce po raz pierwszy. Istotną częścią festiwalu są także retrospektywy mistrzów i współczesnych nowohoryzontowych reżyserów, pokazy klasyki kina, wystawy i projekty audiowizualne, koncerty w klubie festiwalowym i bezpłatne pokazy plenerowe na wrocławskim rynku.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych kilkanaście autorskich, niekonwencjonalnych filmów zrealizowanych przez twórców szukających nowych form wyrazu. Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce.

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, zaś w Panoramie oraz sekcji Ale kino+ dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina (w tym roku miedzy innymi: Cemetery of Splendour, reż.: Apichatpong Weerasethakul, Afternoon, reż.: Tsai Ming-liang, Office, reż.: Johnnie To, The 1.000 Eyes of Dr. Maddin, reż.: Yves Montmayeur). Jedną z retrospektyw będzie pełny przegląd dorobku filmowego Pippo Delbono – włoskiego reżysera uważanego za jednego z najciekawszych współczesnych twórców teatralnych, który ma jednak coraz częściej do czynienia z kinem. Od 2003 roku kręci filmy, które są prezentowane i zdobywają wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach (między innymi: Guerra, 2003; La paura, 2009; Amore carne, 2011; Sangue).

W 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. To miano dzieli z baskijskim San Sebastian, stąd w programie tegorocznego festiwalu retrospektywa Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów.

Kino baskijskie, mimo długiej tradycji, różnorodnego i ciekawego dorobku, pozostaje nadal mało znane zagranicznej publiczności. Na festiwalu zaprezentowane zostaną dzieła takich twórców jak: Montxo Armendáriz, Ana Díez, Pedro Olea, Imanol Uribe, Daniel Calparsoro oraz Julio Medem. Jednym z mistrzów kina baskijskiego, i europejskiego, jest Víctor Erice, który na festiwalu będzie miał pełną retrospektywę. Najważniejszym jego filmem i jednym z najważniejszych filmów hiszpańskich jest Duch roju z 1973.

W cyklu Mistrzowie kina europejskiego będzie pełna retrospektywa jednego z ważnych europejskich reżyserów z jego obecnością na festiwalu oraz cykl siedmiu – ośmiu spotkań z reżyserami, którzy kształtują współczesne kino europejskie oraz pokazy ich filmów.

Po raz jedenasty gospodarzem festiwalu jest miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Po raz czternasty partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A.

Szczegóły programu festiwalowego oraz poszczególnych sekcji będą stopniowo ujawniane na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl.