W Dolnośląskim Centrum Filmowym startuje DOCS AGAINST GRAVITY. Jak co roku DocsAG to nie tylko okazja do zobaczenia najlepszych produkcji dokumentalnych z całego świata, ale też możliwość spotkania ich twórców.

Pierwszy weekend Festiwalu rozpoczniemy od spotkania z Pawłem Wysoczańskim (9 maja, godz. 14), reżyserem znanym z filmów „Kiedyś będziemy szczęśliwi” czy „W drodze”. Podczas DOCS AGAINST GRAVITY spotka się on z publicznością po pokazie jego najnowszego obrazu – „Jurek”, portretu niezwykle zdeterminowanego w dążeniu do celu himalaisty Jerzego Kukuczki. Kolejnym punktem tego dnia będzie spotkanie mistrzowskie z Markiem Traskowskim (9 maja, godz. 14.30) – reżyserem i operatorem, autorem zdjęć do wielu filmów (m. in. „Drzazg” i „Barbórki” w reż. M. Pieprzycy) i spektakli teatru telewizji, członkiem zarządu Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych/PSC. Z okazji wrocławskiej premiery „Sceny ciszy” Joshuy Oppenheimera Traskowski przeprowadzi operatorską analizę filmu.

W niedzielę spotkamy się z twórcą, którego wielu widzów rozpozna od razu – we Wrocławiu pojawi się Igor Vamos znany też jako Mike Bonnano, jeden z liderów kontrowersyjnej grupy aktywistów „The Yes Men”, a jednocześnie bohater filmu „Yes Meni idą na rewolucję”. O partyzanckich działaniach ukazanych w filmie opowie z Laurą Nix, z którą wyreżyserował i wyprodukował kontynuację historii ukazanej w przebojowym „Yes Meni naprawiają świat”.

W kolejnym tygodniu czekają nas spotkania m.in. z Nicolasem Steinerem (reżyserem pięknie sfilmowanego obrazu bezdomności „Powyżej / poniżej”), Hanną Polak (autorką poruszającego dokumentu „Nadejdą lepsze czasy”, opisującego koczowisko na największym w Europie wysypisku śmieci) czy Christianem van Borriesem (reżyserem i producentem prowokacyjnego filmu obnażającego patologiczną synergię pomiędzy drapieżnym kapitalizmem a komunizmem w wersji chińskiej „iPhoneChina”).

*

Każdego dnia po ostatnim seansie w Dolnośląskim Centrum Filmowym, DOCS AGAINST GRAVITY przenosić się będzie do klubu festiwalowego – w tym roku miejscem spotkań dla wszystkich gości spragnionych nie tylko rozmów o kinie będzie klub Szklarnia.

Klub festiwalowy to przede wszystkim imprezy muzyczne tematycznie związane z najciekawszymi filmami Festiwalu. Na pierwszą imprezę zapraszamy już w piątek, kiedy – podobnie jak podczas filmu otwarcia, „Wizyty” Michaela Madsena – wraz z duetem KOSMOS zanurzymy się w klimacie międzyplanetarnym. W programie muzycznym klubu festiwalowego znalazły się również m.in. sety b-boyingowego kolektywu FUNKY MASONS czy Normalnego Typa, który zagra podczas wieczoru zamknięcia.

Do Szklarni warto zajrzeć jednak i w ciągu dnia – dla festiwalowej publiczności klub przygotował specjalne menu, „dania przeciw grawitacji”, a na patio powstanie las Against Gravity, gdzie od rana do wieczora w gąszczu drzew przy pysznej kawie będzie można wraz z innymi widzami pograć w planszówki i gry karciane. W ofercie m.in. „Trzęsienie danych”, wydana przez Panoptykon gra o bezpieczeństwie i ochronie prywatności w sieci, czyli dotycząca jedno z głównych tematów podejmowanych w tym roku przez program filmowy DOCS AGAINST GRAVITY. Wśród zwycięzców rozgrywek codziennie rozlosujemy bilety na festiwalowe seanse!

W piątek w Szklarni czeka nas finał Alleycata – wyścigu w przestrzeni miejskiej. Alleycat – w prostych słowach – to gra miejska na rowerach. Polega na przejechaniu nieoznaczonej trasy w jak najszybszym czasie. Zawodnicy dostaną listę zagadek, po rozwiązaniu których odgadną dokładny przebieg trasy wyścigu. Zagadki będą dotyczyły tematyki filmowej. Na poszczególnych punktach kontrolnych (miejscach, które są rozwiązaniem zagadek) zawodnicy zdobędą pieczątki/gadżety/ulotki potwierdzające zaliczenie obowiązkowych punktów. Wygra osoba, która rozwiąże wszystkie zagadki i najszybciej dojedzie do mety – czyli naszego klubu festiwalowego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułL.U.C – Koncert Przekrojowy
Następny artykułAlterNIMACJE 2015 | XI Międzynarodowe Spotkania Szkół Lalkarskich
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.