„Gramy Razem” to hasło przewodnie programu, w ramach którego siedem klubów z Dolnego Śląska otrzymało środki na szkolenie grup młodzieżowych i wsparcie rozwoju sportowych talentów.

1 KS Kluby Ślęza Wrocław s.a., KPR Jelenia Góra, Klub Piłki Ręcznej Gminy Kobierzyce, Klub Sportowy SPR „Chrobry” s.a. z Głogowa, MKS Zagłębie Lubin s.a, Kraina Siatkówki oraz Cuprum Lubin s.a. to kluby, które można nazwać wizytówką dolnośląskiego sportu zespołowego. Ich zawodnicy to medaliści rozgrywek ligowych i pucharowych ostatnich lat. Samorząd Województwa Dolnośląskiego postanowił zainwestować w sportowe talenty i objąć finansowaniem dzieci, młodzików i juniorów.

– Szkolenie dzieci i młodzieży to inwestycja w przyszłość. Do tej pory bardziej skupialiśmy się na budowie infrastruktury sportowej, a więc na wsparciu budowy hal sportowych czy na programie „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”, obejmującym budowę boisk lekkoatletycznych. Kiedy mamy już zbudowaną infrastrukturę to czas, żeby wesprzeć tych, którzy w tych obiektach będą trenować, ćwiczyć, wyławiać te talenty – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. – Jeżeli obserwujemy to, co się dzieje w polskim sporcie, to można zauważyć, że Dolny Śląsk ma w tym poważny udział.

Dzięki dotacji najzdolniejsi młodzi sportowcy z tych klubów będą mogli szlifować swoje umiejętności oraz rozwijać talent na najwyższym poziomie organizacyjnym i sportowym. Pozwoli to zachować ciągłość szkolenia sportowego i kariery zawodniczej oraz wzmocni ich identyfikację z klubem i regionem. Dotacja umożliwi również organizację zgrupowań i konsultacji startowych, turniejów, zwiększy możliwości doskonalenia umiejętności technicznych i taktycznych, a także selekcji do dalszego szkolenia w najlepszych dolnośląskich klubach.

– Dla nas niezwykle istotnym jest to, aby inwestować w młode talenty. Powodować, aby ci młodzi ludzie mieli jak najlepsze warunki do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych. Na terenie Dolnego Śląska mamy aż 12 klubów, które reprezentują Dolny Śląsk w najwyższej klasie rozgrywkowej. – mówiła Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa, odpowiedzialna za dolnośląski sport – To sport może stać się również marką Dolnego Śląska. Kwestia inwestowania w sport to także zadania profilaktyczne, prozdrowotne. Widząc, jak zawodnicy z państwa klubów powoływani są do kadr Polski, chcemy, aby w taki sposób budowana była tożsamość sportowa Dolnego Śląska. Wiemy, że kwota 100 tysięcy złotych być może nie jest ogromną kwotą, ale pozwoli zabezpieczyć funkcjonowanie drużyn sportowych. Młodzik, kadet i junior, uczestnicząc w tym cyklu przy waszych zawodowych klubach, przy profesjonalnym sporcie, może uczyć się podstaw, doskonalić się w elementach technicznych, taktycznych. Kwestia przekazywania ogromnych środków na popularyzację sportu to kolejne bardzo pionierskie i nowatorskie działanie, a taki jest Dolny Śląsk. 

Każdy z klubów otrzymał dotację w wysokości 100 tysięcy złotych. Inwestycja w młode talenty to także promocja Dolnego Śląska jako miejsca atrakcyjnego dla rozwoju sportowych karier.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch