Na Scenie Impartu odegrany zostanie niezwykły teatr jednego aktora – „Samospalenie” reż. Krzysztof Szekalski. To próba rozliczenia minionego systemu z perspektywy człowieka uwikłanego w zbrodniczą działalność SB. Mocne słowa i świetna rola Przemysława Bluszcza.

*

„Samospalenie”

reżyseria – Krzysztof Szekalski
scenografia – Kobas Laksa

Warszawa. Wrzesień 1968 r. Centralne Uroczystości Dożynkowe na Stadionie Dziesięciolecia.
Bohaterski akt, radykalny i ostateczny gest sprzeciwu Ryszarda Siwca wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji staje się punktem zwrotnym w karierze oficera Służby Bezpieczeństwa.  Dziś, zepchnięty na margines historii, (anty)bohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy – próbuje zrekonstruować swoją drogę, odzyskać ciągłość własnej biografii, zrozumieć i zdefiniować swoją tożsamość. Kim jest, lub też kim mógłby być..?

Spektakl jest próbą stworzenia takiego portretu. Nieoczywistego, prowokującego, portretu wielokrotnego, w którym fikcja i kreacja przeplatają się z realnym głosem historycznych faktów.

Przemysław Bluszcz odważnie wkracza w obie te rzeczywistości. Stwarza je na scenie w skondensowanych, mocnych obrazach, które drażnią, wzruszają, czasem śmieszą, a zarazem podważają  jednoznaczność ocen postaw ludzi uwikłanych w zbrodnie minionego systemu.

PRZEMYSŁAW BLUSZCZ – aktor Teatru Ateneum w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, wydz. zamiejscowy we Wrocławiu (1997). Przez ostatnią dekadę stworzył na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru na Woli w Warszawie i Teatru Ateneum w Warszawie ponad 50 ról. Znany min. Jako Lewar w serialu „Odwróceni” w reżyserii Jacka Filipiaka, Scharfuhrer Uwe Rappke w serialu „Czas Honoru” w reżyserii Michała Rosy i Michała Kwiecińskiego, Cezary Bachleda w „Ratownikach” w reżyserii Marcina Wrony czy Komisarz Michał Grosz w serialu „Mrok” w reżyserii Jacka Borcucha. Wykreował wyraziste i pamiętane role w filmach fabularnych: Menadżera zespołu Dżem Leszka Martinka w „Skazanym na Bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego, Księdza Edmunda w „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, Sierżanta Romana Kwaśnego w „Operacji Dunaj” Jacka Głomba. Producenta w głośnym i nagradzanym obrazie „Zero” w reżyserii Pawła Borowskiego. Stefana, ojca głównego bohatera „Być jak Kazimierz Deyna” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, czy Kierownika w „Supermarkecie” Macieja Żaka.  Ma na swoim koncie nagrody aktorskie festiwali teatralnych w Kaliszu, Zabrzu, Szczecinie i Bydgoszczy. Oraz dwie główne nagrody aktorskie w Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzony za debiut na 49 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2011 roku nominowany do nagrody za główną rolę męską na Monte Carlo Television Festiwal „Golden Nymph” za rolę w serialu TVP „Ratownicy”.

KRZYSZTOF SZEKALSKI – aktor, dramatopisarz. Absolwent wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. Autor i reżyser „Samospalenia”. W latach 2000-2006 należał do zespołu aktorskiego Teatru Dramatycznego w Warszawie. Współpracował m.in. z: Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Mikołajem Grabowskim, Jeromem Belem. Jego trzy dramaty zostały wyróżnione przez kapitułę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

*

SPEKTAKL – 24 czerwca
Czas trwania spektaklu – 65 minut
Prapremiera – 14 listopad 2013 roku na scenie teatru Teatrpraga.pl w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie
Produkcja Spektaklu – Fundacja Sztuki Orbis Pictus

Bilety i rezerwacje:
– 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy)
– 30 zł (do 7 dni przed spektaklem)
tel. 71 341-94-32, rezerwacje@impart.art.pl

Zdjęcie | Jacek Kołodziejski