Wiemy już, że to właśnie miasto z północno-wschodniej Hiszpanii będzie wespół z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury 2016. Decyzję podjęto we wtorek 28 czerwca w Madrycie.

San Sebastian, a właściwie Donostia-San Sebastian o miano ESK walczyło z Burgos, Córdobą, Las Palmas de Gran Canaria, Segovia oraz Zaragozą.

San Sebastian Ayuntamiento-S.S.Center / fot. Wikipedia

Oto co na temat miasta, drugiego gospodarza ESK 2016 pisze Wikipedia:

San Sebastián (bask. Donostia, oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipuzcoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi około 182 tys. (2002).

San Sebastián położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, tuż przy granicy z Francją. Głównie dzięki malowniczemu wybrzeżu jest to popularna miejscowość wypoczynkowa.

San Sebastián jest nazywane często „perłą północy”. Po kilku zamachach terrorystycznych w ostatnich latach władzy generała Franco, hiszpańska rodzina królewska, arystokracja i korpus dyplomatyczny zdecydowały się na wybranie spokojniejszego miejsca na wakacyjny odpoczynek.

Co roku 20 stycznia mieszkańcy miasta świętują podczas festiwalu zwanego Tamborrada. Równo o północy na Placu Konstytucyjnym na starym mieście prowadzący festiwal wciąga flagę San Sebastián, co jest znakiem do rozpoczęcia 24 godzinnej zabawy w rytmie bębnów.

W sierpniu ma miejsce tydzień semana grande (wielki tydzień). Jednym z najważniejszych wydarzeń jest międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.

Od 1981 roku na trasach wokół miasta rozgrywa się jednodniowy wyścig kolarski – Clasica de San Sebastian, należący do elitarnego cyklu UCI ProTour. Wyścig ten wygrywali m.in. Lance Armstrong i Miguel Indurain.

Od 1953 we wrześniu co roku odbywa się tutaj międzynarodowy festiwal filmowy.

21 grudnia jest dniem Świętego Tomasza. Jest to święto produktów regionalnych, takich jak chistorra (kiełbasa) i sidra (wino jabłkowe).

(jb, wikipedia)